wtorek, 21 stycznia 2014

Polski piwny rok 2013 - R-Z

Kolejny, ostatni już odcinek mojego subiektywnego podsumowania piwnego roku 2013 w Polsce.W wieńczącym cykl wpisie najważniejsze rzeczy w przedziale literek R-Z.

Racibórz - Browar Zamkowy w zeszłym roku wypuścił cztery nowe piwa na rynek: Raciborskie Rżnięte, Raciborskie Niefiltrowane, Raciborski Pils oraz Raciborskie Świąteczne. Wszystkie ... niestety ... dość średniej jakości. Odnotować też trzeba, że mimo wysiłków, browar w Raciborzu nie poradził sobie z problemem metaliczności w swoich piwach.

Sulimar - a właściwie Browar Cornelius w zeszłym roku zasłynął głównie ze współpracy z Bractwem Piwnym i wypuszczeniem na rynek marki Rebel, którą gorąco poleca Wielki Mistrz Bractwa Piwnego, pan Marek Suliga. Tam zostały uwarzone cztery piwa: Bohemia Pilsner, Lager Miodowy, Vienna Lager oraz Lager Dunkel. W piotrkowskim browarze zaczęto produkować też piwo dedykowane sieciom spożywczym Żabka oraz Fresh Market. Chodzi o markę Zacne (Ciemne, Miodowe, Niepasteryzowane, Wiśniowe). Na rynku pojawiło się także bezalkoholowe Dominicanes.

SzałPiw - Jan Szała, zwycięzca Konkursu Piw Domowych na festiwalu Birofilia w 2011 roku, postanowił wraz z ze swoim ojcem założyć własny browar, jak na razie kontraktowy. Warzą swoje piwa w Browarze Bartek w Gołuchowie. Charakterystyczna cechą ich piw są nazwy, które ściągnięte są z gwary poznańskiej. Tak też nazwane zostały pierwsze trzy piwa, które premierę miały na Wrocławskim Festiwalu Dobrego Piwa, czyli Bździągwa (dziewczyna) Rojber (łobuz) i Szczun (chłopak). Potem światło dzienne ujrzały, podobno niezbyt udane, choć ciężko mi to zweryfikować, bo nie piłem - Jasny Dynks i Czarny Dynks. Na rynku pojawiły się też poznański pies i koń, czyli Kejter i Śrup.
 
Święta i zima w polskich browarach - Polska, jako kraj piwny, znana jest wśród rodzimych smakoszy piwa, ale nie tylko, jako kraj, w którym warzy się dużo piw z dodatkiem miodu. Myślę, że niedługo nasza ojczyzna może zacząć być nazywana krajem piwami świątecznymi i zimowymi płynącym. Oferta takich piw pod koniec 2013 roku naprawdę była okazała. Piwa takie wypuszczają wszyscy: browary koncernowe, regionalne, rzemieślnicze, kontraktowe i restauracyjne. W sklepach mogliśmy tej zimy zauważyć między innymi: Świąteczne Piwo Sezonowe z Okocimia, Raciborskie Świąteczne z Raciborza, Jurajskie Świąteczne z Browaru na Jurze, Świąteczne z Kormorana, Saint No More z AleBrowaru, Wesołych Świąt z Gościszewa, Ursa Śnieg na Beniowej, Porter Grudniowy z Ciechana, Świąteczne z Widawy oraz Renifer 'kolaborancki' piwowarów Kopyra i Frączyk. Jak widać oferta dość okazała, a pewnie z roku na rok będzie się powiększać ... i dobrze moim zdaniem. Jakby do tego doliczyć jeszcze kilka zacnych polskich porterów, to można rzec, że jesteśmy potęgą w warzeniu piw zimowo-świątecznych.


Ursa Maior - kolejny, bardzo dobry rzemieślniczy debiut minionego roku. Inicjatorką i szefową całego projektu, jest piwowarka domowa Agnieszka Łopata. Bieszczadzka Wytwórnia Piwa Ursa Maior, w bardzo krótkim czasie wypuściła na rynek dość dużą liczbę piw. Niektóre zostały przyjęte bardzo ciepło, a na niektóre, poleciały niestety gromy. Dla mnie osobiście, debiut bardzo udany. Wszystkich piw nie miałem okazji spróbować, ale te które skosztowałem mnie nie zawiodły. Na polskim rynku piwnym pojawiły się: Ursa z Połoniny (American Amber Ale), Ursa Roy Zbawiony (Hefeweizen), Ursa Deszcz w Cisnej (brązowe wędzone ale), Ursa Megaloman (AIPA), Ursa Dobra Karma (Dunkelweizen), Ursa Bombina Blues (Robust Porter), Ursa Śnieg na Beniowej (American Golden Ale) oraz Ursa Blonde Cascade (Blonde Ale). Według mnie, Ursa Megaloman świetny, Ursa z Połoniny i Ursa Deszcz w Cisnej bardzo dobre. Trzymam mocno kciuki za rozwój browaru.


Widawa - mały restauracyjny browar, którego piwa znane są w całym kraju, a premiery których wyczekiwane są dość mocno przez piwoszy w całym kraju i to za sprawą wypustów spod ręki Wojtka Frączyka, jak i piw 'kolaboranckich' Kopyra & Frączyk. I tak spod ręki samego Wojtka wyszły w zeszłym roku takie piwa jak: Summer Ale, Summer Black Ale, Magic Donington '93 (ESB dedykowane Ayrtonowi Sennie), cała seria piw Kiwi (Kiwi Dark Ale, Kiwi IPA, Kiwi Pils, Kiwi Weizen) oraz Świąteczne. 'Kolaboranci' natomiast, wypuścili: Armadillo (APA, Single Hop Amarillo), Kret (stout), Lemur (Oak Aged Pale Ale), Orka (CDA), Miś (pierwsze polskie PIPA) oraz Rhino (Smoked American Pale Ale).


Zamkowy Młyn - po dwóch latach oczekiwań na pozwolenia, na początku poprzedniego roku ruszyła z kopyta budowa browaru restauracyjnego Zamkowy Młyn w Olsztynie. Kibicuję bardzo mocno, bo to pierwsza taka inicjatywa w moim rodzinnym Olsztynie. Otwarcie już wkrótce
 
Tak w czterech odcinkach, przedstawiłem według mnie, to co najważniejsze było jeśli chodzi o rok 2013.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz