czwartek, 16 stycznia 2014

Polski piwny rok 2013 - D-H

Kolejny odcinek mojego subiektywnego podsumowania piwnego roku 2013 w Polsce. Tym razem w przedziale literek D-H. No to lecimy dziewczyny i chłopaki kochający piwo i zwierzaki.

Degustatornia - dla mnie piwna knajpa numer 1 w Polsce w roku 2013. Oczywiście poza Trójmiastem, Olsztynem, Warszawą i Lublinem nie byłem w knajpach w innych miastach, więc nie do końca może to będzie reprezentatywne, jakkolwiek to co w zeszłym roku zrobił Wojtek Szlosowski, czyli menadżer Degustatorni gdańskiej, to naprawdę jest godne podziwu. Słynne na całą Polskę PiwoWAR Battles oraz Piwne Polemiki Tomka Browarnika, Chmielaton i jeszcze wiele innych mniejszych inicjatyw, te właśnie pomysły zrodziły się w głowie Wojtka i co najważniejsze ujrzały światło dzienne. Poza tym, z miesiąca na miesiąc poprawiająca się oferta piwna, nowy kolejny bar. To wszystko naprawdę godne jest oklasków i wyróżnienia.


Dziełak Czesław - dla mnie jest to piwowar roku. Wygrał dwa konkury piw domowych: Konkurs Piw Domowych na festiwalu Birofilia oraz I Warszawski Konkurs Piw Domowych. Piwa według jego receptur zostały uwarzone w Cieszynie i w Ciechanowie. Piwa te w podobnych bardzo stylach (IIPA oraz AIPA), ukazały się na polskim rynku i jedno z nich, zostało już nawet okrzyknięte piwem roku 2013. Piwami tymi były Brackie Imperial IPA oraz Grand Prix. Wielkie gratulacje!


Elbląg - wspominam dlatego, że po pierwsze Elbląg leży w tym samym województwie, jak mój rodzinny Olsztyn, a po drugie, ostatnio jest mi bardzo bliski. Czym zasłynął browar w Elblągu w 2013 roku? Ja zapamiętam go z racji wypuszczania prezentów w postaci limitowanych wersji piw, które można było otrzymać zakupując kilka piw marki Specjal. Poza tym, w ubiegłym roku rozpoczęła się budowa pubu Specjala w Elblągu, zlokalizowanego w samym centrum miasta, nad rzeką Elbląg, który swoje podwoja dla klientów otworzy już wkrótce, a ja nie omieszkam go odwiedzić.


Fortuna - w roku 2013, browar w Miłosławiu w Wielkopolsce jeszcze mocniej upozycjonował swoje trzy marki, czyli Miłosław, Fortuna oraz Komes. Wypuszczone na rynek zostały dwa nowe piwa, czyli Fortuna Śliwkowa oraz Komes Poczwórny Bursztynowy. Ważne jest także odnotowanie zdobycia przez Browar Fortuna znaczących medali. Po pierwsze Komes Porter zdobył Złoty Medal dla najlepszego porteru bałtyckiego na European Beer Star w Monachium (to potwierdza, że siła prawdziwego porteru bałtyckiego jest w Polsce), a Fortuna Miodowe zdobyła pierwsze miejsce w kategorii piw miodowych podczas Chmielaków Krasnostawskich 2013. 


Gościszewo - dzięki temu małemu browarowi zlokalizowanemu niedaleko Malborka przeżyłem jedną z fajniejszych przygód w 2013 roku. Miałem okazję, dzięki zaproszeniu gospodarzy, zwiedzić browar i brać udział w warzeniu pierwszej warki ich nowego pilsa. Ponadto na rynek trafiły dwa nowe piwa: Czarne Krzyżackie i Wesołych Świąt. Poza tym w Gościszewie zostały uwarzone przez trzy wersje piwa pomorskiego według receptury piwowara z byłego Browaru Gdańskiego pana Lucjana Iwanowicza, a chodzi o Piwo StaroGdańskie.

Haust - zielonogórski browar restauracyjny w zeszłym roku wypiścił kilka nowości, między innymi Kazbek, Ms. Saison, Skril ESB, Robust Porter, Dr Citra, jakkolwiek największym wydarzeniem było uwarzenie piwa o bardzo oryginalnej i kontrowersyjnej zarazem nazwie Ox Bile (Żółć Bydlęca). Trunek ten, jest polskim piwem o największym IBU, które wyniosło 104. 
 
W następnym odcinku, zeszłoroczne najważniejsze ciekawostki z przedziału liter J-P.

2 komentarze:

  1. Z tego co pamięta Fortuna Śliwkowa była nowością, nie Wiśniowa.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Widzisz, podlinkowałem właściwą, a napisałem inaczej, Dzięki za uwagę :)

      Usuń