czwartek, 18 kwietnia 2013

Raciborski Pils

Przedstawiam piwo Raciborski PilsZawartość ekstraktu: 12,0% wag.

Zawartość alkoholu: 4,5% obj.

Kolor: złoty, klarowny.

Zapach: wyraźnie słodowy z lekkimi nutkami metalicznymi.

Smak: słodowy z niuansami metalicznymi, delikatne nuty warzywne, w tle i na finiszu wyraźna goryczka.

Piana: biała, niezbyt wysoka, niezbyt gęsta, szybko się rozrzedza i szybko opada.

Pasteryzacja: tak.

Termin przydatności do spożycia: 6 miesięcy.

Opakowanie: butelka 0,5l, zwrotna.

Producent: Browar Zamkowy w Raciborzu
 
 
Podsumowanie:

W kolejnej piwnej recenzji na warsztat wziąłem najnowsze dziecko Browaru Zamkowego z Raciborza, a tym piwem jest Raciborski Pils. Piwo ma ładną barwę, jest wyraźnie klarowne. Piana piwa, z początku ładna, ale dość szybko się rozrzedza, szybko znika i opada. W zapachu, dominują aromaty słodowe oraz - niestety - nuty metaliczne. W smaku mamy wyraźną podbudowę słodową, wyraźną i dość mocną goryczkę, no i niestety wyraźne niuanse metaliczne oraz delikatny DMS. DMS mozna jeszcze przeżyć, bo jest wyczuwalny w niewielkim stopniu, ale metaliczność piwa niestety dość mocno odtrąca. Wysycone jest dość mocno. Etykieta oblepiająca butelkę Raciborskiego Pilsa całkiem przyjemna, w kolorystyce typowej dla pilsów. Na kontrze pełny skład oraz info o recepturze. Ogólnie rzecz biorąc, to byłby całkiem niezły pils, gdyby nie ta metaliczność, z którą browar w Raciborzu musi sobie bardzo szybko poradzić, bo piwa warzone w tym browarze, bardzo tracą na jakości oraz pijalności.

Moja ocena: 
Kolor: - 8
Piana: - 5
Zapach: - 6
Smak: - 5
Etykieta: - 7

Ocena końcowa: 5,87/10

Cena: 4,10 PLN [DESPERADO - Gdynia-Witomino]

3 komentarze:

 1. Mimo wszystko ja chętnie spróbuje, bo to mój ulubiony browar. Z mojego doświadczenia wynika, że polskie piwa często są nierówne, więc może akurat trafiłeś na taką butelkę ;)
  Np Brackie zasmakowało mi dopiero z trzecim podejściem, kiedy nie wyczułem w nim wspomnianej metaliczności.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No to życzę jak najlepszych wrażeń podczas degustacji, a sam liczę na poprawę kondycji raciborskich piw. Pozdrawiam :)

   Usuń
 2. niestety metaliczność bardzo duża, problem niewyeliminowany do dziś dnia, od dłuższego czasu nie kupuję już raciborskiego właśnie na metaliczność wszystkich rodzajów ich piw

  OdpowiedzUsuń