niedziela, 27 października 2013

Browar Kopyra & Browar Widawa - Lemur

Przedstawiam piwo Browar Kopyra & Browar Widawa - Lemur.Zawartość ekstraktu: 11,6% wag.

Zawartość alkoholu: 4,5% obj.

Kolor: jasno pomarańczowy, mętny.

Zapach: dość intensywny, żywiczno-owocowy, głównie nuty mango i ananasa, w tle delikatne nuty gumy balonowej i wanilii.
 
Smak: mocna podbudowa słodowa oraz wyraźne nuty chmielowo-owocowe, głównie mango i ananas, w tle delikatne niuanse karmelowe oraz waniliowe, na finiszu oraz w tle delikatna goryczka.

Piana: biała, dość wysoka, dość gęsta, drobno pęcherzykowa, średnio szybko opada.

Pasteryzacja: nie.

Termin przydatności do spożycia: ok 4 tygodni.

Opakowanie: butelka 0,33l, bezzwrotna.

Producent: Browar Widawa w kolaboracji z Browarem Kopyra 
 

Podsumowanie:

Kolejna kolaborancka nowość, która zagościła u mnie w domowym zaciszu, to Lemur, czyli oak aged pale ale. Piwo ma bardzo ładną barwę i jest dość mocno mętne, co wraz z całkiem przyjemna pianką powoduję, że wizualnie piwo nam się bardzo podoba. Zapach piwa jest dość intensywny. Wyraźna zywiczność miesza się tu z owocowością owoców tropikalnych. W tle mamy delikatne niuanse przypominające nam zapach gumy balonowej oraz wanilii. W smaku słodowość bardzo wyraźna, w którą to wmieszane są owoce mango i papai. Mozna wyczuc także bardzo delikatną karmelowość i wanilię. Wszystko to powoduję, że Lemur przypomina mi troszkę w smaku (jest to pierwsze skojarzenie, które mój mózg mi podpowiedział, co nie znaczy, że Lemur tak właśnie smakuje) napój, który w czasach PRL'u był bardzo popularny i z wielkim zacięciem go piłem, czyli serwowit. Goryczka w Lemurze na dość delikatnym poziomie. Piwo wysycone jest delikatnie. Pije się szybko i całkiem miło. Buteleczka Lemura ozdobiona, moim zdaniem, dość pstrokata etykietą, która mocno po oczach daje swoim pomarańczowym tłem. Nie mówię, że jest brzydka, ale wszystko to dość mocno bije mi po oczach i troszkę je męczy. Ogólnie rzecz ujmując, wypiłem to piwo dość szybko, ale żeby mnie jakoś specjalnie mocno zachwyciło, to nie powiedziałbym.  

Moja ocena: 
Kolor: - 9
Piana: - 8
Zapach: - 6
Smak: - 6
Etykieta: - 6

Ocena końcowa: 6,81/10
 
Cena: 7,80 PLN [SMAK - Gdańsk-Przymorze]

2 komentarze:

  1. Ja osobiście pijąc to piwo miałem coraz to lepsze zdanie o nim z każdym kolejnym łykiem. Szczerze mówiąc zdziwiłem się czytając tą recenzję, że nie napisałeś o posmaku tych płatków dębowych, które według mnie czuć w tle. Chyba, że to była wspomniana wanilia :)

    Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń
  2. płatków dębowych kompletnie nie czułem i zawiodłem się. ZERO dębu za to mocny osad fruwał po butelce. Z każdym kolejnym łykiem miałem coraz gorsze zdanie. Owoce tropikalne faktycznie czuć ale zarazem pałęta się kapusta, która raczej w tropikach nie mieszka.

    OdpowiedzUsuń