wtorek, 13 stycznia 2015

Polski piwny rok 2014 - O-R

Zapraszam na kolejny, trzeci odcinek piwnych podsumowań. Tym razem zobaczymy, co działo się w zeszłym roku w przypadku podmiotów i wydarzeń w zakresie literek O-R. Więc co my tu mamy?

Okocim - w ogóle się nie spodziewałem, że o tym dużym koncernowym browarze będę coś pisał, jakkolwiek jedno piwo, które w zeszłym roku opuściło browar naprawdę mnie urzekło. Chodzi o Dożynkowe Piwo Sezonowe. Swoją premierę to piwo miało w roku 2013, ale ponownie pojawiło się rok później i to w dużo lepszej formie. Nachmielone fantastycznie Marynką, którą uwielbiam, dostarczyło mi niesamowitych wrażeń zapachowych i smakowych. Wypiłem w sumie 9 sztuk w zeszłym roku i żałuję, że nie jest w stałej ofercie. Dla mnie, jeden z najlepszych polskich jasnych lagerów zeszłego roku.
 
Olimp - w przypadku tego browaru także działo się wiele. Połowa ekipy Olimpu wraz ze wspólnikiem przejęli zamknięty Browar Południe w Wąsoszu i zaczęli warzyć w nim piwo Olimpu oraz sygnowane markami Wąsosz i #piwozwasem. W serii klasycznej (Wąsosz) powstały takie piwa, jak: Polska Pils 9, Pomorzenin 12, Wąsosz Pszeniczny 12.8, Wąsosz 9, Wąsosz 12, Wąsosz 15, Wąsosz Miodowo Malinowe i Cicha Noc 15,1. W serii #piwozwasem uwarzono 5 piw: Terrence (AIPA), Sir Arthur (ESB), Sean (Dry Stout), Steve (American Lager) i Albert (American Weizen). Sam Olimp na rynek wypuścił także kilka nowych piw. 'Olimpijczycy' warzyli swoje piwa i w Zodiaku i w Wąsoszu. Piwny Panteon powiększył się między innymi o: Zeus (IIPA), Hades (RIS), Hades Gone Wild (Wild Imperial Stout; najdroższe piwo, jakie pojawiło się dotychczas na polskim rynku), Kentauros (Double Weizenbock), Nyks (American Stout), Eris (Belgian India Ale), Ares (Polish Red Ale), Charon (Belgian Pumpkin Ale). Kooperowali także z SzałPiw i tak powstało piwo Satyr. Olimp zaproponował także nowe etykietowanie i zrezygnował z butelek Euro.
 
Perun - nowy browar kontraktowy, który tworzy czwórka piwnych pasjonatów: Iwona Mojsa-Grzybowska, Tomasz Mojsa, Tomasz Grzybowski i Adam Czogalla (piwowar). Swoje piwa w zeszłym roku warzyli kontraktowo w browarach Zodiak i Wąsosz. Ekipa Peruna zafascynowana jest mitologią i obrzędowością słowiańską, czemu dają wyraz w nazwie browaru i nazwach warzonych piw. W 2014 roku zaproponowali: Jasny Grom (APA), Serce Dębu (American Brown Ale), Noc Kupały (Polish Extra Foreign Stout), Sabat Czarownic (Dunkelweizen) i Duby Smalone (Smoked Roggenbier).

Pinta - jak co roku, w przypadku tych sympatycznych kontraktowców, działo się naprawdę wiele. Jak co roku, Pinta zaproponowała 9 autorskich piw: Grodziskie 2.0, Grodziskie 3.0, Grodziskie 4.0, Das IPA (German IPA), Oki Doki (Lager nowozelandzki), ce n'est pas IPA Ambrèe (Bière de Garde), A ja Pale Ale (APA), Sanrajza (American Amber Wheat) i bardzo pożądany Qatro (Special Double IPA). Na rynek wróciło, po latach, także piwo Pierwsza Pomoc (Jasny lager).
 
 
 
Pinta w zeszłym roku była także skora do współpracy i kooperacji i tak powstały cztery ciekawe piwa: Przewrót Mleczny (Double Chocolate Milk Stout, uwarzone wspólnie z AleBrowarem i pubem Piwoteka Narodowa), Lublin To Dublin (Robust Oatmeal Stout; uwarzony w Irlandii wspólnie w Browarem O'Hara's), Happy Crack (Black Sahti; kooperacja z Pracownią Piwa; piwo ozdabia etykieta nominowana do etykiety roku) oraz Call Me Simon (Imperial Irish Red Ale; uwarzone wspólnie z walijskim vlogerem Simonem Martinem).
 
 
Pinta od zeszłego roku warzy swoje piwa w dwóch browarach - w Zawierciu i Zarzeczu. Ekipa Pinty, też jako pierwsza w kraju, otworzyła firmowy pub Viva La Pinta, który mieści się w Krakowie.
 
Piwna - w tym małym browarze restauracyjnym zlokalizowanym w sercu Gdańska działo się aż nadto wiele. Oprócz nowych autorskich piw, włodarze Piwnej byli skorzy do nowych piwnych inicjatyw. Warsztaty piwowarskie, podczas których pomorscy piwowarzy domowi warzyli piwa w stylach: German IPA, Mild i Witbier. Zwycięzca, którym został Dariusz Cieśla, miał okazję współwarzyć swoje zwycięskie piwo w browarze, a my konsumenci mogliśmy się nim delektować. Dzięki mojemu pomysłowi i przy moim współudziale oraz Pawła Piłata, czyli Cesarza Chmielu z PolishHops.com, zaproponowaliśmy klientom serię Trzej Pilsowie, czyli trzy pilsy chmielone polskimi odmianami chmielu: Pils Iunga, Pils Sybilla i Pils Trzy Chmiele (Iunga, Sybilla i Lubelski). Ten ostatni, po niewielkich korektach, zwyciężył w Konkursie Piw Rzemieślniczych Festiwalu Birofilia i wszedł do stałej oferty browaru jako Pils.


Wraz z gdańskim wielokranem Degustatornia i przy współudziale kilku innych osób strworzony został cykl Chmielogród, czyli piwna walka dobra ze złem, dzięki której co miesiąc warzone jest nowe piwe chmielone nowofalowymi odmianami chmielu. W tym cyklu, w 2014 roku ukazały się: Kudłady Elf (APA), Pyskaty Troll (American Stout), Rubaszny Krasnolud (IPA) i Szczerbaty Smok (Porter Angielski). 


Piwoteka - dwaj piwni brodacze Marek Puta i Marcin Chmielarz także nie próżnowali i zaproponowali kontrowersyjne i lekko wbijające szpilkę w ... 'protest piwo' Duch Kraftu. Także byli skorzy do współpracy i razem z Browarem Bednary uwarzyli O Rzesz Ku....
 
 
Podgórz - mały browar rzemieślniczy zlokalizowany koło Rabki w Małopolsce. Dla niektórych jest to najlepszy rzemieślniczy debiut roku. Do tej pory uwarzyli takie piwa, jak: Uśmiech Anieli (Stout), Space Sheep (APA), Luzy Rajtuzy (American Amber Ale), Borówkowe Pole (Borówkowy Stout), Siostra Bożenka (AIPA), Śnieżny Koczkodan (Witbier), Gacie po tacie (Smoked Stout), Wujek Vettis (Belgian IPA), Czekoladowa Dolina (RIS z chili), Galaktyka Piwnix (Black IPA), Czarna Owca (RIS). Ekipa Podgórza oprócz genialnych jakościowo piw, lekko szokuje bezkompromisowymi etykietami.
 
Polski chmiel - dzięki zaangażowaniu orędownika chmielenia polskimi odmianami chmielu Pawła Piłata, browary zaczęły bardziej interesować się standardowymi polskimi odmianami chmielu oraz tymi zapomnianymi, obecnie nazywanymi nowofalowymi. Już, oprócz Marynki, Lubelskiego, Sybilli, zaczęto korzystać z dobrodziejstw Iungi, Oktawii, a także Izabelli i Zuli (choć te ostatnie dotyczą piwowarstwa domowego na razie). A kolejce czekają jeszcze inne polskie odmiany, między innymi Tomyski i ... to na razie tajemnica.
 
 Zula
 
Poznańskie Targi Piwne - dla mnie obecnie jedna z najlepszych imprez festiwalowych w Polsce. Miejsce spotkania browarów rzemieślniczych, w tym kontraktowych, restauracyjnych, regionalnych i koncernowych. Fajne miejsce, super organizacja, świetni ludzi, świetne piwo i genialna atmosfera. Dla mnie, obecnie po Birofilii, numer 2 na polskim rynku festiwalowym.
 
 
Pracownia Piwa - ekipa z Modlniczki wzeszłym roku zaproponowała, po Browarze Artezan, największa liczbę piwnych premier (ponad 30). Ja sam, miałem okazję wypić tylko kilkanaście: 100! (Imperial India Black Ale), 200! (Rye Imperial AIPA; dla mnie jedno z najlepszych piw zeszłego roku), Big Chmielowski (APA), Crack Off (APA), Double Hey Now (American Wheat), Huncwot (AIPA), Huta54 (Golden Ale), Mr Hard (Barley Wine), Mr Hard Rocks (RIS), Pepik (Czech Pale Ale), Smoked Cracow (grodziskie), Tripel Hey Now (Imperial American Wheat), Vendetta (New Zealand Pale Ale), Wheat Wine Hey Now (Wheat Wine; dla mnie genialna sprawa). Ekipa Pracowni Piwa była także skora do współpracy, szczególnie z SzałPiw i razem stworzyli 4 ciekawe piwa: 1 (Saison; bardzo ciekawy i oryginalny), 2 (Belgian Stout), 3 (Dubbel IPA) i Szał w Pracowni (Hefeweizen). Była także kooperacja z Pintą - Happy Crack (Black Sahti). Uwarzono także Dori II wspólnie z Dorotą Chrapek. Wszystkie piwa Pracowni Piwa trzymają wysoki poziom i dla wielu piwnych smakoszy browar z Modlniczki jest numerem 1 na rynku. Ekipa Pracowni Piwa, podobnie jak Pinta, otworzyła także swój własny firmowy pub w Krakowie - Tap House.
 
Premiera - wśród prawdziwych piwnych smakoszy jest słowem, które rządziło w zeszłym roku. Browary zaproponowały nam pond 500 premierowych piw. Nie wiem, czy ktoś w naszym kraju to wszystko ogarnął. Najwięcej z tej pokaźnej liczby skosztował na pewno Michał 'Docent' Maranda z bloga Polskie Minibrowary
 
Racibórz - Browar Zamkowy z Raciborza zaproponował cztery nowe piwa (przynajmniej ja tyle zauważyłem): KSU (dedykowane punkowej grupie KSU; podobno Siczka, lider grupy, najbardziej lubi właśnie piwa z Raciborza), Raciborskie Karmelowe, Raciborskie Dyniowe i Raciborski Porter. Niestety, browar cały czas zmaga się z problemem metaliczności w swoich piwach.  
 
 
Raduga - nowa inicjatywa kontraktowa, której ekipa warzy swoje piwa w browarach Witnica i Zodiak. Do tej pory zaproponowali trzy piwa: Metropolis (AIPA), Nosferatu (Black IPA) i Sunset Blvd (Rye India Red Ale). Weszli dość cicho, bez większego rozgłosu na rynek i zaproponowali jakościowo naprawdę dobre piwa.  
 
W następnym odcinku, zeszłoroczne najważniejsze ciekawostki z przedziału liter S-Z. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz