środa, 13 listopada 2013

Podarki z podróży: Norwegia - Nøgne Ø - GPA (Global Pale Ale)

Kontynuując swoją podróż po Skandynawii, moja dobra koleżanka Marta zawitała do Norwegii, a dokładniej do Bergen. Znając mnie i wiedząc, jak bardzo lubię piwo, była tak dobra, że nie omieszkała zakupić dla mnie czegoś norweskiego. Takim to sposobem trafiło do mnie piwo z Browaru Nøgne Ø o nazwie GPA, co z początku przywiało mi na myśl German lub Guatemalan (taki żart hehe) Pale Ale. Jednak dokładnie spoglądając na etykietę, wszelkie niedomówienia i tajemnice zostały rozwiane. GPA to skrót od global pale ale. Czemu akurat global? Ano dlatego, że do chmielenia użyto trzynastu odmian chmielu z siedmiu państw, a konkretniej z Wielkiej Brytanii (East Kent Goldings), Słowenii (Aurora), Nowej Zelandii (Motueka, Nelson Sauvin, Pacific Gem), Czech (Saaz), Stanów Zjednoczonych (Citra, Cascade, Chinook, Simcoe), Niemiec (Northern Brewer, Mandarina) i Australii (Stella). Przyznam szczerze, że czytając etykietę, bardzo byłem ciekaw co tam jest wlane do niej. Dziś zagadka się rozwiązała.


Ekstrakt piwa to 12,0%, zawartość alkoholu to 4,5%, IBU 40. Wlane do butelki o pojemności 500 ml.


Piwo ma przyjemną bursztynową barwę. Piana piwa dość bujna, średnio gęsta. Opada w średnim tempie zostawiając bardzo przyjemne osady na ściankach szklanki. W zapachu słodowo-chmielowe. Dominują nuty cytrusów, ananasa, mango, papai oraz delikatna żwywiczność. Zapach jest bardzo intensywny i przywołuje bardzo przyjemne konotacje. W smaku dość dobre, szczególnie na samym początku, wyraźna słodowość przyjemnie balansuje się się tu z owocową chmielowością. W środkowej fazie i na finiszu odczuwamy jednak lekką pustkę, którą wypełnia wyraźna, dość przyjemna, ale niezbyt długa goryczka. Wysycone jest dość wysoko. Wszystko to wlane jest do butelki, którą zdobi ciekawa graficznie i stylistycznie etykieta. Opis piwa po norwesku i angielsku. 


Słowem podsumowania piwo dość dobre, które czaruje swoim zapachem, a rozczarowuje troszkę swoim smakiem. Było to pierwsze piwo piwo z Browaru Nøgne Ø i szczerze mówiąc chciałbym spróbować innych wypustów tego browaru.

Marta, jeszcze raz bardzo dziękuję Ci  za pamięć i za przyjemny piwny prezent.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz