czwartek, 11 października 2012

Specjal Jubileuszowy

Przedstawiam piwo Specjal JubileuszowyZawartość ekstraktu: brak danych.

Zawartość alkoholu: 6,1% obj

Kolor: ciemny bursztynowy, klarowny. 

Zapach: dość wyraźne nuty słodowe i lekkie warzywka.

Smak: słodowy, leciutko palony, z wyraźnie zaznaczonym alkoholem i lekką tępą goryczką na finiszu.

Piana: kremowa, wysoka, lekko dziurawa, opada w średnim tempie, zostawia osady na ściankach.

Pasteryzacja: tak.

Termin przydatności do spożycia: 6 miesięcy.

Opakowanie: butelka 0,5l, zwrotna.

Producent: Browar Elbląg

Podsumowanie:

Dziś u mnie piwo specjalne. Piwo wyprodukowane przez browar w Elblągu z okazji jego 140-lecia. Jubileuszowy trójpak zawierający 3 jubileuszowe piwa oraz metalowe pudełeczko z czterema jubileuszowymi podkładkami do piwa oraz listem od dyrektora browaru w Elblągu i dyrektora ds. marketingu Grupy Żywiec, w formie okolicznościowej kartki, otrzymałem od mojego przyjaciela z Grupy Żywiec - dziękuję Ci Tomek. Wizualnie PREZENT, bo taką całość ta nosi nazwę prezentuje się wspaniale. Zajmijmy się jednak samym Specjalem Jubileuszowym. Od razu chciałbym nadmienić, że jest to piwo zgoła odmienne od zwykłych 'czarnego' czy 'czerwonego' Specjala. Piwo ma bardzo ładną, bursztynową barwę. Wartość ekstraktu nie jest podana, jakkolwiek myślę, że wynosi ona około 14%. Piana piwa dosyć ładna i bujna, jakkolwiek troszkę za dziurawa. Zapach, no tu niestety, nasz 'jubileuszowy' zawodzi. Średnio miłe nuty słodowe i niestety wyczuwalne warzywka. W smaku jest już lepiej, jakkolwiek przeszkadzają mi zbyt mocne nuty alkoholowe. Alkohol jest za słabo ukryty. Dodatkowo smak jest dość płaski i zawodzi tępa goryczka, a kontra mówi nam, że goryczka powinna być głęboka. Nie jest ... niestety. Piwo jest słabo wysycone i bardzo średnio treściwe. Wlane jest w butelkę, którą ozdabiają jubileuszowe etykiety. Etykieta główna bardzo mi się podoba, znacznie bardziej niż jubileuszowa od Ciechana. Ładna kolorystycznie i graficznie. Mamy na niej także info o tym, że 'Produkt nie jest przeznaczony do sprzedaży detalicznej'. Jest to prezent od browaru dla pracowników Grupy Żywiec. Na krawatce mamy nazwę piwa i informacje marketingową o jubileuszu browaru w Elblągu. Kontra zawiera skład, dane teleadresowe, marketingowe info o piwie, informacje o zwrotności butelki, termin przydatności do spożycia. Ogólnie rzecz biorąc, prezentuje się to naprawdę bardzo ładnie. Konkludując, bardzo fajna akcja marketingowa browaru w Elblągu z okazji jubileuszu 140 lat istnienia browaru, jakkolwiek samo piwo zawodzi, ale też nie spodziewałem się po nim zbyt wiele. Uważam, że z okazji jubileuszu, browar powinien postarać się o coś znacznie lepszego. Moim zdaniem, zwykły 'czarny' Specjal, zostawia lepsze doznania.

Moja ocena: 
Kolor: - 9
Piana: - 7
Zapach: - 4
Smak: - 5
Etykieta: - 9

Ocena końcowa: 5,77/10

17 komentarzy:

 1. Następnym razem podaj im mój adres :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Michał, następna okazja myślę, że dopiero za 10 lat :-) Pozdrawiam!

   Usuń
  2. Wypiłem tyle "czarnej szmaty" w życiu, że nie powinni o mnie zapomnieć ;-)

   Usuń
  3. Przez następne 10 la wypijesz jeszcze więcej :-)

   Usuń
 2. a jaki to jest ten czerwony specjal? bardzo ładna etykieta tego egzemplarza, szkoda tylko, że to co najważniejsze czyli smak zawodzi. pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. tak zwany 'czerwony' Specjal, to Specjal Mocny. Pozdrawiam :-)

   Usuń
 3. Nie piłem tego Specjala,ale myślę,że dla kolegi wchodzą sentymenty.I słusznie bo nam Elbląg też kojarzy się z EB.W prawdzie gazowane,ale mocno pijalne było to piwo.A dziś Żywiec sprzedaje to na Zachodzie.Obecne Specjale mi nie podchodzą(koncerniaki).No i na koniec:u mnie w Ełku na ulicy Mickiewicza w starej kamienicy dalej wisi plakat EB Red.(To było piwko z pięknie palonym jęczmieniem!) Pozdrawiam przy najlepszej muzyce thrash metalowej:Kreator-Pleasure To Kill.Podobno najlepszy jest Slayer..Nie! Zawsze i wszędzie KREATOR!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. EB Red, pamiętam doskonale. To wtedy było wielkie novum na polskim rynku. Niebieska etykieta z napisem RED, później zmieniona na jasną, a potem już wiemy co się działo, a właściwie, co się nie działo :(

   Z thrashu uwielbiam wszystkie kapele które wymieniłeś, kreator nadal gra świetnie, ale u mnie i tak zawsze rządził ASSASSIN i The Upcoming Terror. Pozdrawiam Ełk :-)

   Usuń
 4. Jak to będzie z dostępnością, wiesz coś na ten temat? Czy tylko wybrane sklepy otrzymają, czy każdy sklep?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. PariiSG, na obecną chwilę nie mam takiej wiedzy, ale postaram się coś na ten temat dowiedzieć. Pozdrawiam!

   Usuń
  2. ParisSG - mea culpa. Dowiedziałem się właśnie, że ten jubileuszowy w tych trójpakach, to jest prezent dla pracowników Grupy Żywiec. Poprawiam zaraz w opisie. Przepraszam za zamieszanie i mój błąd. Pozdrawiam.

   Usuń
 5. Właśnie wypiłem owego specjala :) Moim zdaniem jak na grupę żywiec to udane piwko. Fajnie wyczuwalne nuty palone, alkohol aż tak nie bije w gardło. Zapach średniawy - wspomniane warzywka ;) Piana dość obfita. Piwko od siostry z grupy żywiec - dzięki!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Moja ocena jest subiektywna, moje może było źle przechowywane, bo ja czułem tylko warzywa i alkohol, paloność bardzo słabo wyczuwalna. Pozdrawiam!

   Usuń
 6. Piwko miałem pakowane pojedynczo w kartoniku bez gratisów niestety.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Było to pakowane w opakowaniach, jaki u mnie widać na fotografii, prezenty dla pracowników i pewna partia luzem, Ty widzę trafiłeś na ten 'luz' :-) Pozdrawiam. Tomek

   Usuń