poniedziałek, 5 sierpnia 2013

Warmiński Festiwal Dziedzictwa Browarniczego - I Warmiński Konkurs Piw Domowych 2013

Ostatni weekend w Olsztynie minął pod znakiem II Warmińskiego Festiwalu Dziedzictwa Browarniczego. Tym razem, wszystko zadziałało już dużo wcześniej i impreza odbyła się w środku lata, dzięki czemu frekwencja, zainteresowanie, były większe niż rok temu.

Druga edycja festiwalu zaowocowała nową inicjatywą, którą był I Warmiński Festiwal Piw Domowych. Organizatorzy konkursu wybrali trzy kategorie, w których walczyli piwowarzy domowi. Były to: AIPA, Weissbier oraz Rosanke (warmińskie historyczne piwo). Do konkursu zgłoszonych zostało 69 piw od piwowarów domowych z całej Polski. W kategorii AIPA zgłoszonych zostało 29 piw, w kategorii Weissbier 23 piwa, a w Rosanke 17 piw. Widać od razu, jakie piwa obecnie cieszę się największą popularnością u nas w kraju.

Po wstępnej selekcji, jurorzy w składzie: Daniel Duda (Browar Jaroty; jeden z organizatorów konkursu), Paweł Błażewicz (Kultura Piwa; Muzeum Warmii i Mazur), Jacek Materski (Browar Artezan), Justyna Teliżyn, Krzystzof Teliżyn, Piotr Gładysz, Michał Krzysztofik, Marcin Świetlikowski (Smak Piwa) oraz ja, mieli za zadnie wyłonić najlepsze piwa w danych kategoriach oraz potem Grand Championa. Miejsce obrad jury, to jedna z sal olsztyńskiego Zamku Kapituły Warmińskiej, tego, w którym mieszkał i którego bronił przed Krzyżakami sam Mikołaj Kopernik. 

Na pierwszy ogień poszło Rosanke. Oceniali je jurorzy z Olsztyna, czyli Daniel Duda, Paweł Błażewicz oraz ja, czyli Browarnik Tomek. 


Wśród dwunastu piw, wyłonionych do finału piw, każde było inne. Powodem jest fakt, że Rosanke to dawne piwo ziem warmińskich, o którym wiemy tylko tyle, że było mocno zbożowe, o ekstrakcie 10-11%, charakteryzujące się barwą bursztynową, mocnym zbożowym aromatem i smakiem, nutami suszu owocowego, brakiem wyraźnej goryczki. Było sporo bardo ciekawych piw. większość ocen było podobnych, jakkolwiek były piwa, gdzie wśród nas sędziów, oceny były dość mocno rozbieżne. Z dwunastu piw finałowych, najlepszym okazało się te uwarzone przez Wojciecha Solipiwko (Browar Domowy Solipiwko).W trakcie oceniania Rosanke, do stołu zasiedli Justyna i Krzysztof Teliżyn oraz Jacek Materski, którzy zaczęli degustować i oceniać piwa w stylu Weissbier.


Z dwunastu finałowych piw, zwycięskim okazało się piwo, które uwarzył Adam Wróbel (Browar Domowy Pieron). 
Jako ostatnie, finałowej weryfikacji poddane zostały piwa w stylu AIPA. Oceniali je Marcin Świetlikowski, Michał Krzysztofik i Piotr Gładysz. 


W tej kategorii do finału dopuszczonych zostało 13 piw, a wygrało piwo Michała Barancewicza (Jeżowski Browar Domowy). Mnie za to bardzo ucieszyło zajęcie drugiego miejsca przez moich serdecznych kolegów z okolic Pucka, reprezentujących Browar Domowy Szepereja, w składzie Grzegorz Janka oraz Michał i Artur Puszkarczuk.Po wyłonieniu zwycięzców każdej z kategorii, do stołu ponownie zasiedli Justyna, Krzysiek i Jacek, których zadaniem było wyłonienie Grand championa z trzech najlepszych piw z każdej kategorii.
  

Zwycięzcą i zdobywcą Grand Championa I Warmińskiego Konkursu Piw Domowych został Wojciech Solipiwo z Browaru Domowego Solipiwko i jego Rosanke. Szczere gratulacje! Mnie bardzo cieszy, że w konkursie, który odbywał się na Warmii, w Olsztynie, wygrało piwo rodem z Warmii.
 
Dla zwycięzcy i laureatów poszczególnych kategorii zostały przewidziane liczne nagrody, wśród których główną był trzydniowy pobyt dla dwóch osób w jednym z pensjonatów na Warmii właśnie.

Na koniec spotkania wspólna fotka jurorów i teraz tylko czekać nam na drugą edycję konkursu.


Za rok pewnie będzie więcej kategorii i najpewniej będzie więcej regionalnych stylów rodem z Warmii, ale o tym przekonamy się dopiero za rok.  

2 komentarze:

 1. Witaj Tomku, będziesz może jutro na spotkaniu z Tomkiem Schutzem w Sopocie czy tradycyjne polemika?Może udałoby się to jakoś połączyć?Szczegóły tutaj:
  https://pl-pl.facebook.com/events/283628715111047/?ref=22

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Krystian, nie miałem pojęcia o tym i raczej nie da się już połączyć tych dwóch spotkań, ale współpraca w przyszłości, jak najbardziej możliwa. Pozdrawiam. Tomek

   Usuń