Przedstawiam piwo Browar Kopyra & Browar Widawa - Orka.
Zawartość ekstraktu: 16,0% wag.
Zawartość alkoholu: 6,2% obj.
Kolor: czarny jak smoła, nieprzejrzysty.
Zapach: dość intensywny, lekko palony, chmielowo-owocowy (głównie nuty porzeczki, ananasa, mango i cytrusów).
Smak: palony, lekko słodki, lekko karmelowy, wyraźne nuty chmielowe i ziemiste, w tle nuty kawowe, czekoladowe, lekkie owocki oraz przyjemna goryczka.
Piana: beżowa, niska, gęsta, drobno pęcherzykowa, dość szybko opada.
Pasteryzacja: nie.
Termin przydatności do spożycia: ok 4 tygodni.
Opakowanie: butelka 0,33l, bezzwrotna.
Producent: Browar Widawa w kolaboracji z Browarem Kopyra
Podsumowanie:
Minęło już kilka dni od premiery Orki, emocje już z lekka opadły. Gdzieniegdzie możemy jeszcze posłuchać komentarzy odnośnie nowości 'kolaborantów'. Dziś ja postarałem się przyjrzeć z bliska temu, uzbrojonemu w groźne zęby, ssakowi rodem z Chrząstawy Małej. Piwo ma fenomenalną, czarną, jak nieoświetlony szyb w kopalni, barwę. Naprawdę, tak czarnego piwa jeszcze me oczy nie ujrzały. Piana odpowiednia dla stylu, mimo faktu iż ciut za szybko znika. Zapach wyraźny, chmielowo-owocowy, bardzo przyjemny, choć dla mnie samego, zbyt dużo nut porzeczkowych. Jakkolwiek Smak przyjemny, bardzo złożony. Być może jest ciut za słodkie w początkowej fazie, ale może się czepiam. Goryczka wyraźna, ale nie nachalna, naprawdę bardzo przyjemna. Piwo naprawdę smakuje. Jest średnio wysycone, moim zdaniem o jeden ton za mocno. Orka ozdobiona jest bardzo ładną etykietą. Orka, w stylu indian z północnych rubieży Kanady, naprawdę bardzo fajnie się\ prezentuje na czarnym tle. Graficznie jest bosko. Do tego, jak to u wszystkich piw z Widawy, wszelkie najważniejsze dane. Podoba się. Ogólnie, bardzo dobre piwo, super pijalne. Wadą piwa jest niewątpliwie jego ... cena. Zauważyłem, że każde następne piwo, receptury Tomka Kopyry, jest droższe od poprzednika. Prawie 10 PLN za 0,33l, hmm, to już troszkę przesada moim zdaniem. Black Hope z AleBrowaru jest tańszy o 2,50 PLN i to w butelce o większej pojemności i wybierając Black IPA / Cascadian dark ale, zawsze wybiorę produkt 'alebrowarowców'.
Moja ocena:
Kolor: - 10
Piana: - 8
Zapach: - 8
Smak: - 8
Etykieta: - 10
Ocena końcowa: 8,39/10
Kolor: - 10
Piana: - 8
Zapach: - 8
Smak: - 8
Etykieta: - 10
Ocena końcowa: 8,39/10
Całkowicie sie zgadzamcalkowicie sie zgadzam.
OdpowiedzUsuńCieszę się i miło mi. Pozdrawiam :)
UsuńPiwo jest drogie w trosce o nas, konsumentów. Bo gdyby było tanie, to zostałoby wykupione raz-dwa, a tak więcej osób ma szansę je spróbować. Logiczne, prawda? :)
OdpowiedzUsuńJest to jedna z tez, bardzo logiczna, jak sam zauważyłeś, która wyjaśnia tak wysoką cenę. Niedługo pewnie wszyscy będą mogli spróbować, bo będą zalegać przez wieczność w sklepowych lodówkach :)
Usuńw Smaku jest ono około złotówkę tańsze
OdpowiedzUsuńCiekawa sprawa z tą ceną, w browarze ceny nie poszły w górę. Orka podczas premiery sprzedawana była za 8zł/ but. Sklepy i lokale zapewne dostają ją taniej.
OdpowiedzUsuńMyślę, że ceny winduję rosnąca popularność projektu. Rozumiem ceny wynajmu sprzętu i zakontraktowania, ale 10zł za 0,33 to lekka przesada. No chyba, że lane, w pubie. Na tej półce cenowej Orka ma naprawdę dużą i godną konkurencje i w Polsce i na świecie.
OdpowiedzUsuńTeż mam wrażenie, że główną rolę odgrywa tu popularność 'kolaborantów', na kanwie której coraz bardziej windują ceny.
Usuńwiec hmm trzeba bardziej surowo oceniać te piwa skoro konkurują cenowo z piwami "legendami". wiele tych legend to nie wiele większe browary niż ta kooperacja. Popatrzmy na niemieckie wedzonki, belgijskie klasztorniaki itp.
OdpowiedzUsuń9,99 zł w Piwoszu w Wawie.
OdpowiedzUsuń