środa, 19 czerwca 2013

Birofilia 2013 pod znakiem gdańskich mistrzów piwowarstwa

Podczas ostatniego weekendu miała miejsce osiemnasta już edycja Festiwalu Birofilia. W trakcie festiwalu miała miejsce wielka giełda birofilska, można było spróbować kilkuset piw w Alei Piw Świata, wybrano kolejnego, piątego już Grand Championa, a także wybrano najlepsze piwa rzemieślnicze roku. I na tym ostatnim punkcie dziś chciałbym się skupić. Dlaczego właśnie na nim? Ano dlatego, że w tym konkursie, wielkie sukcesy odnieśli trójmiejscy piwowarzy. Można rzecz, że piwowarzy, reprezentujący gdańskie browary restauracyjne wrócili z festiwalu z tarczami.

W Konkursie Piw Rzemieślniczych Birofilia 2013 swoje piwa zgłosili dwaj piwowarzy z gdańskich browarów restauracyjnych: Wojtek Piasecki z Browaru Piwna oraz Michał Saks z Brovarnii

Wojtek Piasecki, a właściwie uwarzone przez niego piwo Pszeniczne, zdobyło pierwsze miejsce w kategorii Pszeniczne (Hefe-Weizen) 11-13 Blg. W tejże kategorii trzecie miejsce zajął Michał Saks ze swoim piwem Brovarnia Pszeniczne. Gdyby dodać fakt, że drugie miejsce w powyższej kategorii zajął Michał Grossmann, który dość długo pracował razem z Michałem w Brovarnii, to można rzec, że całe pszeniczne podium przypadło Gdańskowi.

Mistrz Wojtek Piasecki ze swoim laurem w rękach

Zwycięzca ze swoim piwnym mistrzem, czyli Pszenicznym

I miejsce w kategorii Pszeniczne (Hefe-Weizen) 11-13 Blg - Pszeniczne 12,6 Blg

Michał Saks oprócz lauru za swoje pszeniczne, przywiózł także tarczę za swojego pilznera. Jego Złoto Browarnii zajęło trzecie miejsce w kategorii Pilzner 11-13 Blg.

Michał Saks ze swoimi laurami

Złoto Brovarnii i Brovarnia Pszeniczne wraz z laurami

W sumie w Konkursie Piw Rzemieślniczych podczas tegorocznej Birofilli były cztery kategorie, czyli było dwanaście laurów do rozdania. Można zatem powiedzieć, że jedna czwarta, albo inaczej rzecz ujmując, 25% nagród zdobyli gdańscy piwowarzy, a gdyby dodać do tego Michała Grossmanna, to w sumie jedna trzecia nagród przypadła Gdańskowi. Nic tylko cieszyć się i klaskać!

Serdeczne gratulacje dla Was panowie Wojtku i Michale. Ja ze swojej strony życzę kolejnych sukcesów i kolejnych genialnych warek waszych piw. A wszystkich zainteresowanych, jak smakują mistrzowskie piwa, zapraszam do Browaru Piwna i Brovarnii na piwną biesiadę. Mając szczęście, może nie tylko napijecie się mistrzowskich specjałów, ale także wymienicie słówko z piwowarami.

2 komentarze:

 1. Gratulacje!

  Szkoda że nie było kategorii stoutowej, to Wojtek przywiózłby więcej laurów :)

  Bolo

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No szkoda, ale za to Wojtek ma nad czym myśleć teraz przez cały rok i niech się przygotowuje na kolejną edycję Birofilii :)

   Usuń