wtorek, 30 września 2014

Otwarcie sezonu piwowarskiego na Warmii

W ostatnią sobotę, to jest 27 września, Starostwo Powiatowe w Olsztynie wraz z Muzeum Warmii i Mazur zorganizowało uroczyste otwarcie sezonu piwowarskiego na Warmii. Spotkanie odbyło się w Sali Kromera Zamku Kapituły Warmińskiej w Olsztynie. Na spotkanie zostali zaproszeni przedstawiciele warmińskich browarów, czyli Kormorana, Braniewa, Browarów Regionalnych Jakubiak (Ciechan, Lwówek Śląski, Bojanowo, Tenczynek i Biskupiec) oraz Browaru Zamkowy Młyn. Poza przedstawicielami browaru z Braniewa, wszyscy inni zaszczycili swoją osoba te piwne wydarzenie. Na spotkanie zaproszono także piwowarów domowych, przedstawicieli Polskiego Stowarzyszenia Piwowarów Domowych. 

Jeszcze przed rozpoczęciem spotkania Paweł Błażewicz reprezentujący Muzeum Warmii i Mazur oraz portal Kultura Piwa zaprosili pana Marka Jakubiaka z Browarów Regionalnych Jakubiak na krótki, spontaniczny wywiad. Wywiad przebiegał w przyjemnej atmosferze, co można było zauważyć po roześmianych twarzach obu mężczyzn. Sam nie byłem świadkiem całej rozmowy, więc do końca nie mogę powiedzieć, o czym rozmawiali.


Tuż po godzinie 12.00 spotkanie się rozpoczęło i otwarto sezon piwowarski na Warmii. Na początku Paweł Błażewicz wraz z Jackiem Niedźwieckim Dyrektorem ds. Promocji Starostwa Powiatowego serdecznie przywitali uczestników spotkania i wszystkich gości. 


Jako pierwszy z prelegentów wystąpił Marek Jakubiak właściciel Browarów Regionalnych Jakubiak, który opowiadał o zakupionym niedawno przez grupę browarze w Biskupcu. W trakcie wypowiedzi można było usłyszeć o planach wobec browaru. Ma tam zostać reaktywowany browar, a także powstać interaktywne muzeum piwowarstwa. Powyższe muzeum ma pokazać odwiedzającym historię piwowarstwa w Biskupcu i na Warmii, a także zintensyfikować ruch turystyczny w Biskupcu. Można było usłyszeć, że na początku działalności, browar ma warzyć rocznie około 30 tysięcy hektolitrów piwa i zatrudniać około 30 osób, głównie miejscowych. Padła też wstępna data, a właściwie okres, kiedy browar zacznie warzyć - połowa przyszłego roku. Marek Jakubiak odpowiedział także na całą masę pytań, które padły od publiczności. 


Następnie wystąpili dwaj panowie piwowarzy domowi, Daniel Duda z Browaru Jaroty oraz Janek Jastrzębski z Warzelni Warmińskiej, wieloletni członkowie Polskiego Stowarzyszenia Piwowarów Domowych, którzy mówili o powołaniu oddziału terenowego PSPD.


Kolejnym prelegentem była moja skromna osoba, która reprezentowała powstający w Olsztynie browar restauracyjny Zamkowy Młyn. Opowiadałem o postępach w budowie, o planowanej dacie otwarcia, która przypada na przełom stycznia i lutego przyszłego roku oraz o planach na w przyszłości warzone tam piwa.

Następnie wystąpił Andrzej Olkowski, prezes Browaru Kormoran, który opowiadał o tym, jak to Browar Kormoran jest ambasadorem piwowarstwa warmińskiego. Była mowa także o współpracy z lokalnymi producentami surowców, które są używane w procesie warzenia piwa, a także o współpracy z innymi polskimi przedsiębiorcami z Polski, między innymi z chmielarzami. Można było także usłyszeć o nowofalowych chmielach oraz o tym, w jaki sposób browar trafia w gusta swoich klientów, a także o tym, dlaczego piwa Kormorana są takie drogie. Tu mogliśmy usłyszeć, że browar kupuje wysokojakościowe surowce, które są droższe niż te, które można zakupić między innymi w Chinach. Kormoran także płaci więcej chmielarzowi za chmiel, który jest uprawiany na ich plantacji na Lubelszczyźnie.


Następnie Jacek Niedźwiecki oraz Mirosław Pampuch, starosta powiatowy, podsumowali ostatni Warmiński Festiwal Dziedzictwa Browarniczego oraz to, co wydarzyło się w ciągu wszystkich trzech edycji festiwalu oraz jakie pozytywne skutki on wywarł na Warmię i scenę piwowarską na naszych ziemiach. Panowie wręczyli także specjalne dyplomy i podziękowania dla wszystkich osób i organizacji, które najbardziej przyczyniły się do organizacji i popularyzacji warmińskiego festiwalu.


Na koniec spotkania, prezes Olkowski wraz ze starostą Pampuchem, uroczyście odszpuntowali beczkę piwa marcowego, którym mogli raczyć się wszyscy uczestnicy spotkania oraz goście, którzy przyszli na dożynki piwne.


Piwem raczono się długie godziny, podczas których wszyscy zebrani dyskutowali o piwie na Warmii o planach browarów warmińskich, a także o sprawach mniej lub więcej związanych z piwowarstwem. W trakcie uroczystości Daniel Duda z domowego Browaru Jaroty, warzył piwo warmińskich chłopów, czyli Rosanke.


Piwne dożynki w Olsztynie uważam za bardzo udane. Cieszę się, że tak licznie przybyli przedstawiciele browarów oraz mieszkańcy Olsztyna i innych miejscowości warmińskich. Można rzec, że na Warmii dzieje się coraz lepiej i wierzę w to mocno, a nawet jestem tego pewien, że Warmia, lub jak my to mówimy Warnija, w niedługim czasie, będzie jednym z najbardziej znaczących regionów na piwnej mapie Polski.

2 komentarze:

  1. Grupa BRJ kupiła browar w Biskupcu a nie w Braniewie. Pozdrawiam lukasz1202

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. W jednym miejscu wkradł się błąd, dziękuję za czujne oko i zwrócenie uwagi. Pozdrawiam :)

      Usuń