czwartek, 11 września 2014

Bednary - Kakarotto vs Sorache Ace

Przedstawiam piwo Bednary - Kakarotto vs Sorache AceZawartość ekstraktu: 14,0% wag.

Zawartość alkoholu: brak danych.

Kolor: bursztynowy, opalizujący.

Zapach: bardzo wyrazisty, wyraźnie chmielowy, silne nuty przyprawowe, anyżowe, mango oraz ziołowe i kwiatowe.

Smak: Słodowo-chmielowy, wyraziste nuty przyprawowe, anyżowe, w tle nuty mango oraz ziołowe i kwiatowe, w tle i na finiszu średnio intensywna, niezalegająca goryczka.

Piana: kremowa, bardzo wysoka, średnio gęsta, średnio pęcherzykowa, dość szybko opada, zostawia masę przyjemnych osadów na ściankach szkła.

Pasteryzacja: nie.

Termin przydatności do spożycia: 4-5 tygodni.

Opakowanie: butelka 0,5l, bezzwrotna.

Producent: Browar Bednary
 

Podsumowanie:

Za oknem ładne słońce, temperatura dość wysoka, ogólnie mówiąc, przyjemnie bardzo. W tak pięknych okolicznościach przyrody i olsztyńskiego krajobrazu urbanistycznego, wpadłem na pomysł by napić się dobrego piwa. Padło na Browar Bednary i ich Kakarotto vs Sorache Ace. Piwo reklamowane jako AIPA, ale chmielone japońskim chmielem Sorache Ace, więc moim zdaniem winno raczej być JIPA (Japanese India Pale Ale). To jednak tylko moje zdanie. Pełnego składu nie znam, może jakieś jeszcze inne chmiele grają tu na piwnych instrumentach. Sorache Ace, to właśnie odmiana japońskiego chmielu. Długo myślałem nad tym, co to jest Kakarotto? Okazuje się, że to pierworodne imię Son Goku z japońskiej bajki 'Dragon Ball'. Szczerze? Nie kumam ni krzty tej nazwy piwa, ale to nie mój problem. Piwo ma bursztynową barwę i lekko opalizuje. Piana strasznie wysoka. Szybko się redukuje i obnaża swoje wielkie pęcherze. Opada także dość szybko, jakkolwiek zostawia masę bardzo przyjemnych osadów na szkle. Zapach piwa - no tu jest bardzo, ale to bardzo intrygująco. Czegoś takiego w piwie w stylu IPA nigdy nie czułem. Wyraźnie przyprawowy, niestety nie mogę określić do czego jest to podobne. Poza tym anyż. Troszkę ma się wrażenie, że ma się do czynienia z greckim Ouzo, naprawdę. W tle wyraźne nuty melona, ziół i kwiatów. Zapach naprawdę intrygujący, ale także delikatnie drażniący, co nie znaczy, że nieciekawy. Smak jest właściwie kompletnym odwzorowaniem zapachu. Do tego dochodzi całkiem przyjemna goryczka. Piwo wysycone jest dosyć wysoko, co mnie mocno zaskoczyło, jednakże jest dość mocno pijalne. Etykieta na butelce, hmm, zastępcza, a właściwie próbna. Niewiele można o niej powiedzieć niestety, poza tym, że właśnie piwo określone jest jako ... AIPA. Słowem końca, na pewno bardzo ciekawe i intrygujące i smakowite piwo. Do końca do mnie, doznania Sorache Ace nie przemawiają, jednakże jest to bardzo fajna odmiana w stosunku do wszystkich innych 'ip' dostępnych na polskim rynku. Gratulacje i szacunek za podjęcie tego wyzwania.

Moja ocena: 
Kolor: - 9
Piana: - 7
Zapach: - 8
Smak: - 8
Etykieta: - 5
Warka: 15.10.2014

Ocena końcowa: 7,90/10

Cena: 8,70 PLN [PIWOTEKA - Łódź]

1 komentarz:

  1. Dragon Ball to nie bajka. To życie :)

    Pozdrawiam
    Bolo

    OdpowiedzUsuń