poniedziałek, 17 września 2012

Tomek w Kazachstanie - część IX

W dzisiejszym odcinku opiszę swoje wrażenia z koncernowymi piwami ze 'stajni' Efes Kazakhstan. Na samym początku chciałbym nadmienić, że samo piwo Efes, które jest tu dostępne w każdym sklepie, uważane jest przez miejscową ludność, za najgorsze piwo na rynku. Na warsztat wziąłem piwa marki Krużka Svieżevo (Kubek Świeżości). Krużka Svieżevo produkowana jest w czterech odmianach: Krużka Sveżevo, Krużka Sveżevo Miaghkoje, Krużka Sveżevo Bełoje Niefiltrovannoje i co było dla mnie największym zaskoczeniem, gdyż spotkałem to piwo przypadkiem w jednym zapyziałym sklepie, Krużka Sveżevo Pszenicznoje Niefiltrovannoje.


Krużka Sveżevo - piwo o ekstrakcie 11,0% i zawartości alkoholu 4,4%. Piwo ma jasnozłotą, bardzo klarowną barwę. Piana tego piwa jest biała, gęsta, dość wysoka, opada w bardzo wolnym tempie, zostawia przyjemne osady na ściankach. Zapach to głównie słód i niestety, warzywka. Smak podobnie jak zapach, to nuty słodowe i warzywne, w tle i na finiszu lekka tępa goryczka. Piwo jest bardzo słabo wysycone i wodniste. Butelka tego piwa kosztuje 134 tenge, czyli około 3,00 PLN. Co ciekawe, dane piwo jest mocno reklamowane w telewizji i w spocie reklamowym występuje ... Darth Vader i Luke Skywalker. Najpierw walczą, a potem lecą razem w statku kosmicznym i piją te piwo w wielkiej przyjaźni. Oczywiście, Luke i Vader, to nie oryginalne postaci ze Star Wars. 

Miaghkoje - ekstrakt 10,0%, zawartość alkoholu 4,0%. Barwa jasnozłota i klarowna. Piana biała, dość wysoka, gęsta, wolno opada, zostawia przyjemne osady na ściankach. Zapach, no cóż, tu spotyka nas coś okropnego, czyli lekkie nuty słodowe i nuty, które przywodzą nam w nozdrzach zapach psującego się jajka. Smak jest taki sam, jak zapach, obrzydliwy. Piwo jest słabo wysycone i ciutkę wodniste. Kosztuje 170 tenge, czyli jak poprzednik, około 3,80 PLN.

Bełoje Niefiltrovannoje - ekstrakt 10,0%, zawartość alkoholu 4,0%. Piwo o barwie bladożółtej, lekko mętne. Piana biała, wysoka, średnio gęsta, wolno opada i zostawia osady na ściankach. W zapachu mamy cały bukiet różnorakich nut. Rozpoznać tu możemy lekkie goździki, bananki, no i znów psujące się jajka. Gdyby nie te jajka, te piwo jęczmienne pachniałoby jak przyzwoity pszeniczniak. W smaku, no hmm, piwo jest bezpłciowe. Smak ten podobny jest do nowego piwa pszenicznego z Kompanii Piwowarskiej, czyli do Książęcego - Złotego Pszenicznego. Wysycone dość słabo i troszkę jest wodniste. Cena to 170 tenge, czyli około 3,80 PLN

Pszenicznoje Niefiltrovannoje - ekstrakt 11,0%, zawartość alkoholu 4,4%. Barwa jasnożółta, mętna. Piana biała, wysoka, gęsta, średnio szybko opad  do dwucentymetrowego kożucha, który utrzymuje się do końca picia piwa w pokalu. Zapach piwa bardzo intensywny, głównie cytrusy, ale także goździki i ciutkę kolendry. Smak podobny z delikatną goryczką w tle. Pijąc te piwo, mamy jednak wrażenie, że wszystkie te nuty są bardzo, ale to bardzo chemiczne, ciężko tu wyczuć naturalność. Piwo jest słabo wysycone i ciutkę wodniste. Kosztuje 170 tenge, czyli jak poprzednicy, około 3,80 PLN. 

Ogólnie rzecz biorąc, piwa z serii Krużka Sveżevo, to, by nie użyć tu kolokwializmu, bardzo, ale to bardzo słabe jakościowo cuda piwne, które spróbowałem raz i już szczerze mówiąc, zapomniałem, Nie Polecam nikomu, nawet jako ciekawostki, no chyba, że lubicie piwa ekstremalne. Z pozdrowieniami z kazachskich stepów - Tomek!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz