niedziela, 9 października 2011

Fortuna - Czarne

Przedstawiam piwo Fortuna Czarne.Zawartość ekstraktu: 12,2%.

Zawartość alkoholu: 5,8% obj.

Kolor: bardzo ciemny burgund.

Zapach: słodko-kwaśny, lekko owocowy.

Smak: palony, słodki, momentami lekko kwaskowy, lekko karmelowy, odczuwalny smak koli.

Piana: średnio wysoka, gęsta, mocno pęcherzykowa, duże pęcherze, średni czas opadania, pozostawia miłe osady.

Pasteryzacja: tak.

Termin przydatności do spożycia: 6 miesięcy.

Opakowanie: butelka 0,5l, zwrotna.

Producent: Browar FortunaPodsumowanie:

Dość oryginalne piwo, o ciekawym smaku, intrygującym zapachu, smakowitej pianie. Czarne jest na pewno dla tych, którzy lubią słodsze piwa. Jednym na pewno zasmakuje, innym na pewno nie. Powód? Smak koli, wyczuwalny mocno. Etykieta podaje, że zawiera ekstrakt z orzeszków koli, jakkolwiek pijąc Czarne ma się lekkie wrażenie, że wymieszane jest z Coca Colą, oczywiście nutki kolowe są w mniejszości, czym piwo dość nieźle się broni. Smak kontrowersyjny, jakkolwiek uważam, że warty spróbowania i kosztowania dosyć częstego. Fortuna wymyśliła piwo, które właściwie na rynku nie ma konkurenta i to także jest plusem Czarnego. Butelkę czarnego zdobi elegancka, połyskująca etykieta, dodająca szlachetności temu trunkowi. Szczerze polecam spróbować.

Moja ocena: 
Kolor: - 9
Piana: - 7
Zapach: - 8
Smak: - 7
Etykieta: - 9

Ocena końcowa: 7,71/10

5 komentarzy:

 1. Jedno z moich ulubionych "niestandardowych" piw ;) Właśnie zakupiłem fortunowy zestaw z pokalem i mało co równa się smakowaniu Czarnegoz fortunnego szkła ;D

  OdpowiedzUsuń
 2. Piłem to piwo siedząc w knajpce na rynku w Miłosławiu, czyli u źródeł ;) ..... Jest świetne.

  OdpowiedzUsuń
 3. U mnie piana otrzymała notę tylko 4 za to że była grubo pęcherzykowa i bardzo szybko zredukowała się do zera, etykieta również dostała mniej bo 8/10 z brak ekstraktu (tak, tak obecnie go nie podają) i za brak pełnego składu (zawiera słód jęczmienny) ocena końcowa 7/10 Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Świetne piwo, jak powiedział Rajca jedno z lepszych niestandardowych. Oryginalny smak i wyraźnie wyczuwalna nuta coli. Właśnie się dorwałem i szkoda że tylko jedno kupiłem, ale jeszcze mam dwa inne :) To jedno z tych niestandardowych, do których będę wracał. Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 5. Z 0,5l wypiłem 0,25l reszta w kanał było to podejście drugie. Piwo nie podchodzi pod gust, oryginalne z posmakiem coli.

  OdpowiedzUsuń