Podczas ostatniego, grudniowe Sympozjum Piwowarów, organizowanego przez Polskie Stowarzyszeni Browarów Rzemieślniczych, miałem okazję odwiedzić jeden z krakowskich browarów, a właściwie browarków, który znajduje się na terenie Akademii Górniczo-Hutniczej. Mowa o eksperymentalnym, uczelnianym browarze Krakowskiej Szkoły Browarniczej (Kraków School of Brewing).
Browar mieści się dokładnie pod adresem ul. Józefa Rostafińskiego 7A i zlokalizowany jest w niewielkim, sześciennym, parterowym budynek.
Browar miałem okazję odwiedzić, wraz z innymi gośćmi sympozjum, podczas dłuższej przerwy pomiędzy wykładami a galą Kraft Roku 2024. Do odwiedzin browaru, zaprosił kierownik tegoż przybytku, dr hab. inż. Aleksander Poreda, który w trakcie sympozjum był także jednym z wykładowców.
Tak naprawdę, budynek o którym mowa powyżej, to nie tylko browar, ale także laboratorium analityczne, stacja propagacji drożdży oraz centrum sensoryki piwnej. Cały ten kompleks powstał po to, by prowadzić szkolenia piwowarskie, oferować browarom swoje usługi analityczne, by uczyć nowych adeptów piwowarstwa podczas studiów podyplomowych i prowadzić doradztwo i konsulting browarniczy.
Sercem browaru jest warzelnia od chińskiego dostawcy sprzętu warzelnego, firmy Shandong Tonsen Equipment. Składa się z utensylium, które pełni rolę kotła zaciernego, kadzi filtracyjnej i kotła warzelnego o wybiciu 50 litrów. Do tego mamy 3 unitanki o tej samej pojemności.
Warzy się piwo tu podczas zajęć studenckich, a także eksperymentalne warki na zamówienie. Zarówno lagery, jak i ale. Głównym piwowarem browaru jest Jonas Trummer, który jest także głównym piwowarem Browaru Górniczo-Hutniczego.
Tak, jak pisałem wyżej, miejsce to mieści tez laboratorium analityczne, gdzie browary mogą zlecić całą masę analiz, np. zawartość etanolu objętościowo i wagowo; zawartość ekstraktu brzeczki podstawowej; stężenie ekstraktu pozornego i rzeczywistego; goryczki w piwie; pH; zawartość polifenoli; stężenie jonów magnzu, wapnia i cynku; identyfikacja zakażeń w piwie; analizę sensoryczną (profilowanie, wykrywanie wad w piwie; badania jakościowe na miejscu w browarze i inne. Z takich usług korzystają między innymi browary takie, jak: AleBrowar, Browar Górniczo-Hutniczy, Browar Okocim, Browar Kazimierz, Browar Trzech Kumpli i inne. Cennik takich usług zależy od wielkości browaru oraz od liczby zamówionych analiz).
W tematyce propagacji drożdży, ten krakowski browarek, także współpracuje z wieloma polskimi browarami.
W Krakowskiej Szkole Browarniczej, zawód piwowara zdobyło kilkadziesiąt osób i to nie tylko z Polski, ale także z innych krajów w Europie i na Świecie.
Zespół browaru tworzy około 10 osób i jest to zespół międzynarodowy. Są tu piwowarzy, laboranci, marketingowiec.
Podczas naszej wizyty, w browarze podpięte były piwa od polskich rzemieślników, między innymi od Trzech Kumpli, dzięki czemu poznawanie tajników tego miejsca było i ciekawe, jak i dostarczyło także przyjemnych doznać aromatyczno-smakowych. Co ciekawe, piwo było serwowane w firmowych szkiełkach Krakowskiej Szkoły Browarniczej. Szacunek - naprawdę!
Ogólnie, bardzo fajne miejsce, z super ekipą, robiące naprawdę świetną robotę, nie tylko w Krakowie, ale ogólnie na polskim rynku browarniczym. Będą w Krakowie, warto zajrzeć, ekipa na pewno miło ugości miłośnika dobrego piwa. Wasze zdrowie!