poniedziałek, 6 lipca 2015

Polska - mapa piwa i browarów

Było lato roku, wybaczcie, nie pamiętam którego, kiedy to mój serdeczny przyjaciel Tomek, wraz ze swoją kobietą, wybrał się do Czech na wypoczynek. Było to chyba w roku 2009, a może 2010. Jedną z rzeczy, która przywiózł od naszych południowych sąsiadów była mapa czeskich browarów. Pomyślałem sobie wtedy, jak cudownie by było, gdyby taka mapa powstała w Polsce i można by było dzięki niej zrobić sobie jedna mega wycieczkę, lub kilka mniejszych ekskursji, podczas których można by było zwiedzać browary i cieszyć się smakiem piw w nich warzonych

Minęło kilka ładnych lat i ... polska kartografia wzbogaciła się o wydawnictwo ściśle związane z browarami i piwem. Pozycja, która jeszcze jest świeża jak przysłowiowa bułeczka, zowie się 'POLSKA mapa piwa i browarów'. 


Zacznę od tego, że w momencie, kiedy to w naszym kraju szaleje piwna (r)ewolucja, w dniu wydania mapy, była już ona nieaktualna. Jakkolwiek to w świecie geografii jest rzeczą normalną. Każdy atlas, almanach, podręczniki i inne geograficzne wydawnictwa, zazwyczaj w momencie dostawy do księgarń są prawie zawsze nieaktualne.
 
Mapa piwa i browarów ukazuje nam, piwnym pasjonatom i turystom 116 polskich browarów. Każdy z nich zaznaczony i podpisany jest na mapie. Przyjemnie to wygląda, ale dość mało piwnie moim zdaniem. Mimo faktu, że przy każdej nazwie znajduje się ikonka kufla z piwem, to ja bym pomyślał nad umiejscowieniem przy każdej nazwie jeszcze logo każdego z browarów. Nie wiem, co zaważyło, że tych detali nie ma? Czyżby brak zgody właściwych podmiotów. 
 

 
Z drugiej strony wydawnictwa, browary te od miejscowości Bednary, aż po Żywiec są okraszone (w większości) fotografiami oraz krótkim opisem i danymi teleadresowymi. Do końca podejście do kolejności umieszczania browarów mi nie pasuje. Ja sam, ustawił bym je alfabetycznie, uwzględniając ich nazwy, a nie miejscowości, w których są zlokalizowane. Do tego, nie wiedzieć czemu, jako ostatni browar, opisany jest ten znajdujący się w Miedziance. Pewnie dodany w ostatniej chwili przez zecera, który nie chciał ponownie męczyć się nad nowym składem.  Opisy browarów są krótkie i zwięzłe. W większości przypadków, możemy dowiedzieć się, kiedy browar powstał (został  otwarty), informacje o warzelni, roczne moce browaru i ewentualnie, jakie marki piw są warzone w danym browarze. W czasie, gdy polska piwna (r)ewolucja jest jednym z motorów napędowych powstawiania nowych browarów, brakuje mi troszkę informacji o inicjatywach kontraktowych warzących w browarach, które wynajmują im sprzęt. 

Mimo iż fotografii jest bardzo dużo, to jednakże brakuje troszkę zdjęć niektórych browarów. Mimo iż autorzy skorzystali między innymi z moich fotografii (także posiłkując się materiałami innych piwnych blogerów z blogów Polskie Minibrowary, Małe Piwko i Piwolucja), to uważam, że mogli użyć ich więcej (zgoda była), wtedy wydawnictwo było pełniejsze. Mój serdeczny kolega Marcin, polski pionier turystyki piwnej i osoba, która zwiedziła wszystkie polskie browary, piszący bloga Piwny Turysta, także to zauważył, a także kilka innych błędów i niedopracowań, jak chociażby błędne umiejscowienie browarów Bednary i Podgórz. 

Wydawnictwo zawiera także, oprócz opisów browarów, także garść całkiem ciekawych informacji piwnych. Mamy tu więc: 'Zworty, pojęcia i słownictwo piwowarskie', 'Prawdy i mity o piwie', podstawowe rodzaje 'szkła' do piwa, podstawowe piwne style, piwne ciekawostki, krótką historię piwa, skrócony opis powstawania piwa, co nieco o chmielu i kilka słów od piwnego globtrotera Marka Słowika.

Mi wydawnictwo się podoba, choć myślę, że dobrze by było już zacząć pracować nad wznowieniem mapy (po uwzględnieniu erraty), która powinna zawierać więcej browarów, troszkę bardziej szczegółowe opisy browarów (zmniejszając przy tym czcionkę), no i jak wskazywałem wyżej, logo każdego z browarów. Tak, czy siak, ja jestem bardzo zadowolony, że takie wydawnictwo ujrzało światło dzienne. Jako miłośnik piwa, nigdy nie zastanawiałem się, jak te browary rozmieszczone są w naszym kraju. Teraz mam tego większą świadomość. Łatwo chociażby dostrzec, że na południu Polski jest prawdziwe zagłębie browarnicze. Łatwo też dostrzec, że moje rodzinne strony, czyli obszar Warmii i Mazur, to właściwie pustynia z dwoma wyjątkami. Ale to się wkrótce zmieni.

Na miejscu twórców mapy, porozmawiałbym także z browarami, na temat sponsoringu. W końcu mapa dotyczy każdego z nich i myślę, że dzięki temu, do mapy można by dołączyć przewodnik po polskich browarach, do którego mapa byłaby tylko załącznikiem. Myślę, że jest to do zrobienia. Posiadam taki przewodnik po niemieckich browarach, który dostałem u wspomnianego wyżej Marcina. 

Kończąc ten wpis, ciesze się, że taka mapa powstała i liczę na kolejne jej wznowienie, poprawione, lepsze i bardziej chwytające za serce. Wierzę, że dzięki niej i nie tylko, hasło 'piwna turystyka' w Polsce będzie nie tylko hasłem, ale stanie się bardzo ważną dziedziną przemysłu browarniczego i turystycznego.

1 komentarz:

  1. Sponsoring byłby świetnym zabiegiem!
    Mimo kilku niedociągnięć - must have każdego szanującego się (i początkującego) birofila.

    OdpowiedzUsuń