środa, 3 września 2014

Browar Biskupiec już w rękach grupy Browary Regionalne Jakubiak

Kilka dni po informacji o zakupie browaru w Biskupcu przez grupę Browary Regionalne Jakubiak, zostałem zaproszony przez zarząd powyższej grupy do złożenia ponownej wizyty w biskupieckim browarze. Pogoda wczesnowrześniowa dopisała, więc tuż po śniadaniu wybrałem się autem w krótką podróż z Olsztyna do Biskupca. 


W czasie kolejnej wizyty udało mi się zwiedzić pomieszczenia i miejsca w browarze, których nie dane mi było zobaczyć podczas wycieczki, którą odbyłem prawie półtora miesiąca temu. Tym razem dotarłem między innymi do pomieszczeń fermentowni (zachowały się naprawdę w niezłym stanie), tunelu łączącego dwa budynki browaru, pomieszczeń socjalnych, a także do leżakowni. 

Jedno z pomieszczeń leżakowni
 
Także jedna z leżakowni

Wędrując przez browarne zakamarki, zeszliśmy także do tunelu przy fermentowni, który prowadził do drugiego budynku, czyli leżakowni. Na końcu tego tunelu było ciekawe pomieszczenie, osoby, która kontrolowała pracę w piwnicach. W tym pomieszczeniu natrafilismy na takie oto ścienne pamiątki.


W nowej części browaru, tej dobudowanej, obecnie mieści się jeszcze przetwórnia tytoniu i w całej okolicy roznosi się zapach tejże rośliny.W trakcie mojego pobytu, miałem także okazję porozmawiać z nowymi właścicielami browaru o browarze, Biskupcu i innych wielu ciekawych rzeczach. udało się także nagrać krótki wywiad z Maciejem Jakubiakiem z zarządu grupy BRJ, podczas którego uzyskałem odpowiedzi na kilka nurtujących mnie pytań.

   
Dzień wcześniej, nagrałem wywiady z dwoma Warmiakami - Jackiem Niedźwieckim ze Starostwa Powiatowego w Olsztynie oraz Pawłem Błażewiczem w Muzeum Warmii i Mazur - mocno związanymi z piwem i kulturą piwną i zapytałem ich o reakcję na wiadomość o kupnie biskupieckiego browaru przez grupę BRJ.

  

Co dalej będzie się działo w Biskupcu? No, nie ma na co czekać. Pomimo priorytetów, pierwsze prace przy restauracji browaru zaczną się pewnie niebawem. W miarę możliwości, postaram się relacjonować dla was wszystko to, co się dzieje w naszym warmińskim browarze.

4 komentarze:

 1. lollllll brawoooo

  OdpowiedzUsuń
 2. Co za WIADOMOŚĆ!!! Odbudowywujemy tradycje i jeszcze tworzymy tak bardzo potrzebne miejsca pracy!!! Można?..... można!

  OdpowiedzUsuń
 3. Po latach głos.... Nie można jak widać! Nawet Mojżesz / Jakubiak / nie poprowadził i wymiękł... A tyle było fanfaronizmów.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polecam kupić ten browar i potem zmierzyć się z urzędniczą machinerią i sprawdzić, czy nadal będziesz chciał i czy Ci się będzie opłacało.

   Usuń