poniedziałek, 8 kwietnia 2013

Brovarnia Gdańsk - Gdańsk

W kolejnym, trzecim już odcinku historyjek o trójmiejskich lokalach z dobrym piwem, kilka słów o browarze restauracyjnym Brovarnia Gdańsk.


Browar mieści się w Gdańsku, w zabytkowym spichlerzu z XVII wieku, w którym mieści się także Hotel Gdańsk, przy ulicy Szafarnia 9.Brovarnia Gdańsk czynna jest codziennie w godzinach od 13.00 do 23.00.Wnętrze Brovarnii Gdańsk jest bardzo ładne i klimatyczne. Utrzymane w klimacie karczmy z dawnych wieków. Pięknie tu współgrają mury z charakterystycznymi małymi oknami oraz elementami drewnianymi. W środku możemy posiedzieć przy drewnianych stolikach, w kolorze charakterystycznym dla innych piwnych przybytków. Można także spocząć, co mi się najbardziej podoba i co ja najbardziej lubię, przy barze.Browar, w swojej stałej ofercie, oferuje 3 gatunki piwa. Dwa z nich to lagery: jasny (Złoto Brovarni) oraz ciemny (Starogdańskie). Trzecim piwem jest Pszeniczne. Te ostatnie najbardziej mi smakuje z oferty stałej. Co jakiś czas browar wprowadza do swojej oferty piwa sezonowe oraz okazyjne, takie jak choćby piwo w stylu rauchmarzen (Dymione Marcowe), czy na przykład AIPA. 

Ta ostatnia, miała swoją tegoroczną premierę w ostatni piątek (5 kwietnia 2013 roku). Warto zaznaczyć, że podczas każdorazowej takiej premiery, z premierowej beczki, goście piwa mogą napić się gratisowo. W czasie premiery AIPA, dwóch zagranicznych dżentelmenów, było tym faktem bardzo miło zaskoczonych. Napić się piwa z Brovarnii Gdańsk można prosto z nalewaka. Oferowany jest w pojemności 0,5 oraz 0,3 litra. Można także zakupić piwa w litrowych butelkach oraz kegach pięciolitrowych. Piwo kosztuje na miejscu 12 PLN za półlitrowy kufel. Butelkowane wersje kosztują, wybaczcie nie pamiętam dokładnie, ale nieco ponad 20 PLN.
Głównym piwowarem w browarze jest, znany w polskim piwnym światku oraz polskiej piwnej blogosfrze, Michał Saks.Aparatura zamontowana w browarze pochodzi z firmy Kaspar Schulz. Warzelnia o wybiciu nieco ponad 10 hl. Poniżej dwie fotografie przedstawiające warzelnie, leżakownię oraz zbiornik fermentacyjny:
Obsługa browaru i restauracji bardzo miła i uśmiechnięta, mimo dość sporego zabiegania, szczególnie w sezonie. Jak dobrze usłyszałem, mówiąca bardzo dobrze po angielsku. No ale czemu się dziwić, wszakże Brovarnia Gdańsk i Restauracja Hotelu Gdańsk, to miejsce bardzo popularne wśród zagranicznych turystów oraz ludzi biznesu, sztuki, muzyki oraz polityki. 

Brovarnia Gdańsk i Restauracja Hotelu Gdańsk, oprócz dobrego piwa, jedzenia, oferuje swoim klientom także muzykę na żywo. Na przykład, w każdy piątek przygrywa na gitarze i śpiewa miłe dla ucha melodie, szlagiery muzyki rockowej i popowej, sympatyczna pani Izabela


Ogólnie rzecz biorąc, miejsce bardzo urokliwe i miłe, z dobrym piwem (szczególnie Pszeniczne i te okazjonalne). Cenowo, może niezbyt przystępne dla 'przeciętnego Kowalskiego', jakkolwiek na pewno warto Brovarnię Gdańsk odwiedzić.

4 komentarze: