czwartek, 4 lipca 2024

Z wizytą w browarze Pivovar Proud w Pilznie

Podczas mojej ostatniej wizyty w Pradze postanowiłem, że czas najwyższy odwiedzić także Pilzno, czyli miejsce narodzin piwa w stylu pilsner. Ale miasto to, oprócz tego, że znajduje się tam Plzeňský prazdroj, czyli browar warzący słynnego Pilsnera Urquella, to także może pochwalić się innymi browarami i właśnie od jednego z nich zaczniemy. W tym wpisie, nie do końca uciekniemy od Pilsnera Urquella, a to dlatego, że omówimy sobie browar, który zowie się Pivovar Proud, lub Proud Brewery, jak to też możemy w różnych źródłach spotkać. 
 
 
Pivovar Proud, to mały browar rzemieślniczy, spółka córka browaru Plzeňský prazdroj. Taka kraftowa odnoga Pilsnera Urquella, że tak to ujmę. Ten działający nieco ponad trzy lata browar, zlokalizowany jest na terenie Plzeňský'ego prazdroju, zajmując budynek dawnej elektrowni. Przy okazji wizyty w dużym browarze, można dodatkowo wykupić wycieczkę w tym mniejszym. Jakkolwiek Pivovar Proud otwarty jest na zwiedzanie, tylko przez kilka dni w miesiącu, głównie piątki i soboty, a moja wizyta w Pilznie to była środa, dlatego też napisałem do browaru z zapytaniem, czy istniałaby możliwość zobaczenia browaru w tymże właśnie dniu. Po kilku dniach, główny piwowar i technolog browaru, pani Lenka Strakova, wysłała pozytywną odpowiedź i zaprosiła na zwiedzanie. 
 
Zwiedzanie browaru rozpoczęliśmy od pomieszczenia, w którym znajduje się warzelnia. To duża hala, która cały czas jest w trakcie rewitalizacji. Zamontowana jest tu pięcionaczyniowa warzelnia od czeskiego dostawcy sprzętu warzelnego Pacovské strojírny. Warzelnia ma wybicie 30 hektolitrów.
 

 
Pierwsze warzenie miało tu miejsce jesienią 2020 roku. W dniach, kiedy odbywa się warzenie w browarze, gotuje się do trzech warek dziennie.  Warzenia odbywają się głównie w oparciu o słód rodem z czeskich i zagranicznych, głównie niemieckich słodowni. 
 
W pomieszczeniu obok, mamy zainstalowany whirlpool oraz wymienniki ciepła.
 
 
Idąc dalej w głąb browaru dochodziny do pomieszczenia, gdzie znajduje się leżakownia oraz rozlew. Obecnie, mamy tutaj zainstalowanych 20 unitanków: 4 o pojemności 30 hektolitrów, 10 o pojemności 60 hektolitrów oraz 6 o pojemności 90 hektolitrów. Mamu tu także całą masę beczek, w których leżakują piwa mocne - imperialne stouty oraz barley wine, a także i inne. Niestety, nie ma wśród nich portera bałtyckiego.
 
 
Obok tego konglomeratu tanków i beczek mamy rolew. Piwa rozlewane są w butelki, puszki i kegi.
 
 
 
Dystrybucja piw Proud nastawiona jest głównie na rynek lokalny, Pragę oraz, jak dobrze pamiętam, Brno. Jakkolwiek piwa Proud można spotkać także i w innych miejscach.
 
Po zwiedzaniu browaru, nasz przewodnik Lenka, zaprosiła na degustacje miejscowych piw z tanków. Ja, wraz z moją żoną, mieliśmy okazję skosztowania kilku piw z portfolio browaru. Wszystkie były to piwa jasne. Jak to powiedziałą Lenka, Czesi przekują się do kraftu, piwa nowofalowe lubią, jakkolwiek najważniejsze jest to, by były jasne i chyba faktycznie tak jest. Dlatego też, większość piw z portfolio Pivovar Proud to piwa jasne. W czasie degustacji, spróbowaliśmy czeskiej jasnej jedenastki, English pale ale, Berliner Weisse z wiśniami oraz jeszcze dwóćh innych letnich piw z dodatkiem owoców. Wybaczcie, nie zapisałem jakie to były owoce i trochę zapomniałem. Na pewno, jedno z tych piw, było z dodatkiem guavy. 
 


 


Wszystkie serwowane przez Lenkę piwa, były bardzo dobre, choć dla mnie osobiście, to leżak i pale ale były najlepsze. Rześkie, bardzo fajnie nachmielone, z przyjemną goryczką. Jeśli chodzi o owocowe, mojej żonie bardzo przypadły do gustu, ja sam lubię od czasu do czasu, choć te serwowane w Proud, naprawdę warte były spróbowania. 
 
Browar czasami, warzy także eksperymentalne warki dla innych dużych browarów oraz piwa na zamówienie, piwa festiwalowe. Wspomaga między innymi metalowo/grind core'owy festiwal Obscene Extreme.
 

Przy samym browarze, piwa zakupić na wynos nie można, jakkolwiek w firmowym sklepiku Plzeňský'ego prazdroju (znajduje się w samym centrum obszaru browaru), dostępne są wszystkie będące aktualnie w ofercie browaru, a że akurat autobus zabierający gości do browaru, po zakończonej wizycie zatrzymuje się przy sklepiku, nie da się do niego nie trafić. 
 
Podsumowując, Pivovar Proud to bardzo, ale to bardzo fajna inicjatywa browaru Plzeňský prazdroj. Dzieje się tu dużo i bardzo fajnie. Browar jest nowoczesny, a ekipa pracująca podchodzi nowocześnie do tematu warzenia piwa. Poza tym, browar jest naprawdę ładny i miło się go zwiedza, a ma być jeszcze ładniejszy. Jak pisałem wyżej, w pewnych miejscach, prace rewitalizacyjne cały czas trwają. 
 
Ja, ze swej strony chciałbym jeszcze raz podziękować Lence Strakovej za miłe przyjęcie i cudowną wycieczkę po browarze, a wszystkim wam, decydując się na wizytę w Pilznie, polecam odwiedzić Pivovar Proud. Na zdraví

PS. Warzone piwa w Pivovar Proud sygnowane są marką i logo Elektrarna (widać to nawet na jednym ze zdjęć). Marka piw Proud została zachowana, jakkolwiek dotyczy ona tylko jendego piwa - jasnego ležáka, który podobno jest warzony w tym dużym browarze, tam gdzie warzy się Pilsnera Urquella.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz