środa, 25 września 2019

Piwne wielokrany w Pjongjangu

Czytając moje dwa ostatnie odcinki poświęcone piwowarstwu i piwu w Korei Północnej (KRLD), pewnie zastanawiacie się, jak wyglądają piwne północnokoreańskie lokale, jakie piwo się w nich leje i kto je odwiedza. W tym wpisie, postaram się przybliżyć nieco tę tematykę. Przed wami kilka słów i fotografii o dwóch piwnych barach w Pjongjangu, czyli Mansugyo Bar i Taedonggang Bar No 3. 

Na pierwszy rzut bierzemy Mansugyo Bar. Znajduje się on w dystrykcie Sosong, przy ulicy Yongung. 


Niedaleko tego miejsca, znajduje się słynne, wielkie i bardzo pięknie urządzone i bogate w zbiory, Muzeum Wojny Koreańskiej. Z tarasu baru rozpościera się także wspaniała panorama na najsłynniejszy (cały czas nieczynny) Hotel Ryugyong. Niestety pogoda okołotajfunowa była, podczas mojej wizyty, więc oszczędziłem sobie fotek okolicy. 

Tuż po wejściu do środka, ukazują się nad dwa różne światy - ten, w którym degustuje się piwo oraz ten w którym się je nalewa. Oba są różne. Zacznijmy od tego pierwszego. Pięknie urządzona, pod względem architektonicznym sala, pełna gwarnych, wyluzowanych Koreańczyków, przywodząca na myśl piwiarnie w dawnych demoludach. Na drugim biegunie jest bar, który wyposażony jest w trzy różne aparatury do nalewania piwa, a poza tym ... świecący pustką. Tak, w tle mamy puste półki, które wywołują lekki grymas smutku na twarzy. Jakkolwiek chęć spróbowania piwa i spędzenia czasu wśród Koreańczyków, ma większą moc, dzięki czemu, szybko na twarzy powraca uśmiech. Co ciekawe, bar w knajpie rządzi, ale o tym za chwilę.





Masugyo Bar, to lokal, w którym możemy napić sie piw tylko z jednego browaru, a mianowicie od największego północnokoreańskiego producenta, czyli Taedonggang Brewing Company. Pomimo faktu, że można tu napić się wszystkich warzonych w browarze piw, to nie jest to lokal firmowy browaru. Tak więc, odwiedzając to miejsce, w ofercie czekają na nas jasne lagery: No. 1 - 100% słodu jęczmiennego w zasypie, No. 2 - 70% słodu jęczmiennego i 30% ryżu, No. 3 - 50% słodu jęczmiennego i 50% ryżu, No. 4 - 30% słodu jęczmiennego i 70% ryżu, No. 5 - 100% ryżu w zasypie oraz dwa ciemne lagery: karmelowe i czekoladowe.


Ciekawostką jest fakt, że można zamówić zestaw próbek - wszystkie siedem piw - dzięki czemu, nie znając ich, można spokojnie spróbować każdego i wybrać te, które potem będzie się dalej degustowało. 




Jak widać, cała siódemka prezentuje się całkiem przyjemnie, a jak smakowała? Otóż tak, jeśli chodzi o jasne lagery, to każdy kolejny numer mniej pełny, bardziej wodnisty, mniej aromatyczny, taki wyjałowiony. Zatem No. 1 najlepszy, wypity z przyjemnością. Wspominając dwa ciemne, trzeba powiedzieć, że oba bardzo dobre, przyjemne aromatycznie, dość wytrawne, smakowite piwa, szczególnie No. 6. Co ciekawe, reszcie ekipy (Pinta, Weźże Krafta, Multi Qlti, Pozdro z KRLD) też to piwo najbardziej zasmakowało, dzięki czemu, podczas drugiej kolejki prawie wszyscy delektowali się karmelowym właśnie. 



Atmosfera w lokalu bardzo przyjemna. Można zobaczyć, prawdziwych, niczym nie skrępowanych Koreańczyków, cieszących się towarzystwem, dobrym piwem, integrujących się. Koreańczycy lubią pić piwo i dużo go piją, a przy tym, możemy zobaczyć, że każde wypite piwo, coraz mocniej rozluźnia pijących, o czym świadczą, coraz bardziej rozpięte koszule, chociażby. W środku lokalu jest gwarno, słychać pełno śmiechu. Można rzec, że dobry humor leje się wraz z każdym łykiem piwa. 




Co jeszcze bardziej ciekawe, to Koreańczycy palą w lokalu. tak, tak, w pubach i restauracjach w Korei Północnej można palić. 

Jak wcześniej wspomniałem, bar, a właściwie ekipa baru (złożona z kilku kobiet) rządzi w lokalu. Jak mogliście przyuważyć wyżej, wraz z ekipą współziomków z Polski, piliśmy piwo na zewnątrz, poza główną halą. Nie jest to coś zwykłego w tymże miejscu, od razu nadmieniam. Część Koreańczyków widząc nas, ruszyło także na taras. Panie z baru widząc to, wyszły także poza lokal, rzekły do tubylców trzy słowa - dosłownie trzy słowa - i koreańscy pasjonaci dobrego piwa, po od razu wycofali się do środka Mansugyo Bar. Było to dla nas z jednej strony zabawne, jakkolwiek zrozumieliśmy także, że też tak powinniśmy zrobić i z szacunku dla gospodarzy i konsumentów, także, po kilku chwilach, opuściliśmy taras.

Podsumowując wizytę w Mansugyo Bar, muszę przyznać, że jest to przeżycie nieziemskie i bardzo się cieszę, że mogłem tam spędzić kilka chwil i polecam wszystkim, którzy kiedykolwiek będą mieli okazje zawitać do Pjongjangu. 

A teraz, zajmijmy się drugim lokalem, czyli Taedonggang bar No. 3. Zlokalizowany on jest w dystrykcie Tongdaewon, przy ulicy Donsindong, niedaleko jednego z symboli stolicy, a mianowicie Wieży Idei Dżucze. 


To oficjalny, firmowy pub browaru Taedonggang, w którym tak jak w Mansugyo Bar, można się napić wszystkich siedmiu piw browaru, ale także można smacznie zjeść. Lokal oferuje całkiem bogate menu oraz także wybór innych alkoholi, między innymi whisky, koniak, wódka, wina i inne. W lokalu zamontowanych jest, tak, tak, siedem kranów, każdy dedykowany dla właściwego piwa browaru.





Lokal wieczorową porą jest tak pełny, że tak naprawdę nie ma gdzie usiąść, więc ja cały pobyt w tymże, przestałem. W środku gwar, by nie powiedzieć harmider. Koreańczycy jedzą, piją, palą, śmieją się, opowiadają sobie rózne historie. po prostu, spędzają cudownie wieczór. Na nas, właściwie nie zwracają uwagi, co powoduje, że i my skoncentrowaliśmy się na smakowaniu piwa oraz frytek i innych przysmaków, które to do nich zamówiliśmy. 



Podczas wizyty w Taedonggang Bar No. 3 skusiłem się na No. 6, czyli karmelowe i ... o dziwo, na No. 5, czyli te ryżowe. Oba weszły bez zarzutu.



Jak widać, całkiem przyjemny lokal, nieprawdaż? Czas spędzony w nim, także należał do udanych. Polecam zarówno pod względem piwnym jak i posiłkowym. 

Czy zauważyliście coś szczególnego w tychże dwóch miejscach? Nie?! To już wam wskazuję to, co na początku pewnie dla wielu wydawało się niezbyt oczywiste. W obu lokalach, beż żadnego skrępowania można robić zdjęcia. Oczywiście sami klienci, niezbyt lubią, jak się celuje prosto w nich, jakkolwiek nikt się nie obrusza na fakt, że jakiś turysta obchodzi lokal i fotografuje. Taka widzicie, w tej kwestii jest Korea Północna. 

Mam nadzieję, że powyższy wpis przypadł wam do gustu i dowiedzieliście si co nieco od piwnych lokalach w stolicy. Wkrótce kolejny piwny wpis z KRLD. Do usłyszenia zatem i na zdrowie!

wtorek, 24 września 2019

Z wizytą w browarze Taedonggang w Pjongjangu

Przed Wami kolejny odcinek w temacie piwowarstwa w Korei Północnej (KRLD). Tym razem chciałbym zabrać was do największego północnokoreańskiego browaru, a mianowicie do Tadonggang Brewing Company. Wizyta w tymże browarze, to ostatni etap Pinta Hop Tour - Korea Północna. Z tą wizytą, zarówno ja, jak i ekipa Browaru Pinta, wiązaliśmy nadzieje na poznanie i zdobycie północnokoreańskiego chmielu. Jak zapewne wiecie, chmielu nie udało się zdobyć i przywieźć do Polski, jakkolwiek widzieliśmy go w browarnym laboratorium. Pinta Hop Tour, odcinek Korea Północna na tym jednak się nie kończy i sami włodarze Pinty, jak i strona północnokoreańska wyraziły mocne zainteresowanie tematem i kontynuacją go w przyszłości.  Zatem trzymajcie rękę, a nawet obie, na pulsie. 


Wróćmy jednak do browaru. Browar Taedonggang. Nazwa browaru pochodzi od najdłuższej rzeki Korei Północnej, która między innymi przepływa przez stolice kraju. Więcej szczegółów poznacie w poniżej zamieszczonym filmie, a ja ze swojej strony, okraszam film jeszcze kilkunastoma fotografiami. 

 Dziedziniec browaru Taedonggang

 Generał Kim Dzong Il, na mocy rozkazu którego, powstał browar

 Widok ogólny na zabudowania browaru i silosy na zboże

Warzelnia

Okolice wejścia do browaru; widok na zbiorniki fermentacyjno-leżakowe

Zbiorniki fermentacyjno-leżakowe


Filtracja


 Rozlew

Pełna oferta piw browaru Taedonggang
 
Wersja eksportowa piwa nr 2 (najpewniej)

Wersja eksportowa piwa nr 1

Nr 5 (zasyp 100% ryżu) w wersji puszkowej

Nr 6, czyli karmelowe

Piwa jasne, jak i ciemne, mają swoje, dedykowany do barwy, że  tak to ujmę, kapsle. Dla piw jasnych - zielone, a dla ciemnych - brązowe. Piwa eksportowe maja także swoje dedykowane kapsle.



W pokoju, gdzie prezentowana była gama produktów browaru (oprócz piw, także wódka ryżowa, kawa zbożowa i inne), a także, gdzie znajdowała się lodówka z piwami i bar piwny, można było obejrzeć także surowce do wyrobu piwa. Tu ciekawostka, był chmiel w ... granulkach. Ciekawe to bardzo, gdyż w Korei Północnej nie ma maszyn do granulacji chmielu i browar do chmielenia piwa, używa wysuszonych szyszek chmielu. W zbiorniku, pewnie jakiś eksport z innego kraju. Jest oczywiście także  i ryż.


W pomieszczeniu można podziwiać także rodzaje kegów i zbiorniki na piwo i nie tylko.


Jak wspomniałem powyżej, wizyta w browarze Taedonggang, to de facto robocza wizyta Browaru Pinta w ramach Pinta Hop Tour, podczas której ekipy dwóch browarów rozmawiały na temat wzajemnej współpracy na różnych płaszczyznach, co znaczy, że nie dotyczyły tylko pozyskania przez Browar Pinta północnokoreańskiego chmielu, który jednak był głównym przyczynkiem wyprawy na Półwysep Koreański. W szczegóły rozmów nie chciałbym wchodzić, gdyż sam w nich nie brałem udziału, jakkolwiek konkluzja jest taka, że było to pierwsze, ale nie ostatnie spotkanie między oboma browarami. Podczas rozmów, ekipy wymieniły się między innymi swoimi piwami. Mimo, że pracownicy Taedonggang mieli okazję spotkania się wcześniej z kadrą Mikkellera, to jednak piwa Pinty dość mocno ich zaskoczyły. 




Kończąc spotkanie w browarze, wpisaliśmy się także do księgi pamiątkowej, co dla przynajmniej kilku osób, było nie lada wydarzeniem. Dla mnie na pewno. 



Na koniec wizyty w browarze Taedonggang, kilka pamiątkowych zdjęć, między innymi z panią przewodniczką oraz wspólne zdjęcie dwóch browarów, ekipy Weźże Krafta, Multi Qulti, Pozdro z Krld i Browarnika Tomka wraz z 'hopturową' flagą poświęconą północnokoreańskiej wyprawie.



Podsumowując wizytę, muszę przyznać, że nadal czuję wielką ekscytacje faktem, że miałem możliwość odwiedzenia tego największego browaru w Korei Północnej i wcale nie ma to znaczenia, że to browar państwowy, tak zwany koncernowy, że warzy tylko lagery. Jakkolwiek patrząc na to, o jakim państwie mówimy i to jak nas przyjęto w tym browarze, to naprawdę, wizyta ta, zapadnie w mej pamięci do końca życia. Mam także nadzieję, że to nie był mój ostatni raz w tym browarze. .

środa, 18 września 2019

Jak to jest z piwem w Korei Północnej (KRLD)?

Początek września tego roku, miałem okazję spędzić w Azji. Tym razem, wraz z ekipą Browaru Pinta, Emilem Truszkowskim z Pozdro z KRLD oraz chłopakami reprezentującymi krakowskie lokale piwne Weźże Krafta oraz Multi Qlti, udałem się do Korei Północnej w poszukiwaniu piwa oraz chmielu. Wszystko w ramach kolejnego etapu Pinta Hop Tour. Ten wpis, to pierwszy z wielu, w którym chciałbym Wam przedstawić trochę scenę piwowarską w tymże rzadko odwiedzanym kraju. Kilka słów o browarach, piwach warzonych w nich, stylach, piciu piwa przez Koreańczyków oraz o innych ciekawostkach. 

Jesteście gotowi? Macie ochotę? Zapraszam serdecznie!


Wasze zdrowie!