Strony

wtorek, 18 listopada 2014

Ciechan - AIPA

Przedstawiam piwo Ciechan AIPA.



Zawartość ekstraktu: 16,5%.

Zawartość alkoholu: 5,4% obj.

Kolor: bursztynowy, opalizujący.

Zapach: intensywny, wyraźnie chmielowy, głównie nuty owoców tropikalnych takich, jak cytrusy, marakuja, mango, ananas oraz wyraźne nuty żywiczne.

Smak: słodowo-chmielowy, wyraźnie owocowy, wyczuwalne nuty cytrusowe, marakui, mango, ananasa oraz żywiczne, na finiszu owocowa, taka cytrusowa wyrazista, aczkolwiek lekko cierpkawa i delikatnie zalegająca goryczka.

Piana: kremowa, wysoka, dość gęsta, drobno pęcherzykowa, opada wolno zostawiając przyjemne osady na ściankach.

Pasteryzacja: tak.

Termin przydatności do spożycia: 2 miesiące.

Opakowanie: butelka 0,5l, zwrotna.

Producent: Browar Ciechan


Podsumowanie:

Ostatnio, podczas Poznańskich Targów Piwnych, premierę swoją miało kilkanaście nowych piw. Dziś jedno z nich zdegustowałem. Piwem tym, jest mocno kontrowersyjne, a jednocześnie oczekiwane Ciechan AIPA. Przygodę ze stylem American India Pale Ale browar grupa BRJ zaczęła rok temu, warząc zwycięskie piwo I Warszawskiego Konkursu Piw Domowych, którego recepturę opracował Czesław Dziełak. Piwem tym było Grand Prix. Ciekawe, jak w porównaniu do tamtego piwa, wypada autorska wersja browarników z Ciechanowa? Jest to zupełnie nowa receptura. Piwo ma troszkę inny zasyp, wyższy ekstrakt i chmielone jest inaczej. Piwo ma ładną bursztynowa barwę i lekko opalizuje. Piana superancka, bujna, gęsta, wolno opada i ładnie koronkuje, lub firankuje, jak to niektórzy mawiają. AIPA świetnie prezentuje się w 'szejkerze'. Zapach ciechanowskiej 'ajpy' bardzo intensywny. Wyraźnie chmielowy. Wyczuć można głównie nuty owoców tropikalnych oraz nuty żywiczne. Piwo naprawdę cieszy nozdrza. W smaku piwo prezentuje się także bardzo przyjemnie. Słodowe akcenty sympatycznie uzupełniane są przez nuty chmielowe. Tu także owoce tropikalne rządzą, wspomagane przez nuty leśne, żywiczne. Goryczka pojawiająca się na finiszu nie jest jakaś mega silna, ale jest wyrazista. Jakkolwiek, jest delikatnie cierpka i ciut, ciut zalega. Niemniej jednak, jest to smakowite piwo. Wysycone na umiarkowanym poziomie. Pije się naprawdę nieźle, szybko i co najważniejsze, ze smakiem. Butelkę ozdabia etykieta, która jest tylko lekka modyfikacja drugiej wersji etykiety Grand Prix. Jest ok, ale czegoś tu jednak brakuje, takiej pewnej świeżości. Dodatkowo na kontrze chmiel Centennial napisany z błędem. Pewnie zecer się pomylił ;). Tak, czy siak, piwo naprawdę dobre. Mój kolega Marcin z bloga Piwolog.pl, pijąc to piwo napisał tak: 'Umarł król! Niech żyje król!'. Na pewno coś w tym jest! Ciut popracować nad goryczką i naprawdę będzie świetnie, choć już jest naprawdę bardzo dobrze i niech tak zostanie.

Moja ocena: 
Kolor: - 10
Piana: - 10
Zapach: - 9
Smak: - 8
Etykieta: - 7

Warka: 13.01.2015

Ocena całościowa: 8,93/10


PS. Dziękuję Wam Aneto i Marto :)

6 komentarzy:

  1. Zacne piwko do dlugich dyskusji :D

    OdpowiedzUsuń
  2. w porównaniu do Grand Prix to są pomyje...

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Rozumiem, że piłeś w swoim życiu pomyje nie raz i dzięki temu wyraziłeś swoje zdanie :)

      Usuń
  3. Beznadziejne piwo za 7,50. Źle pachnie, źle smakuje. Niedobre. Kto to zrobił. To nie może być ten sam browar co tworzy piwo CIECHAN LAGER lub Grand Prix. To jest NIE MO ŻLI WE!!!

    OdpowiedzUsuń
  4. piłem i grand prix i aipa, no i niestety jest różnica i to wyraźna

    OdpowiedzUsuń